2014. május 12., hétfő

Vissza az ideális testsúlyodhoz


A testsúlycsökkentés szuperhármasa

Mi a különbség a sikeres testsúlycsökkentő életmódprogramok és a kudarcra ítélt fogyókúrás módszerek között?
A kudarcra ítélt módszerek sokaságát ismerik az újra és újra lefogyó, majd újra és újra visszahízók tömegei. Ezekről már nem is nagyon érdemes beszélni.

A sikeres testsúlycsökkentő életmódprogramok szuperhármasát viszont csak kevesen ismerik. Mi azon dolgozunk, hogy minél több fogyni vágyó fejében gyújtsunk világosságot.

Az alábbi blogbejegyzésben sorra vesszük a sikeres testsúlycsökkentés szuperhármasát. Azt a három tényezőt, amelyek mindegyike elengedhetetlen a tartós sikerhez. 

1. A táplálkozás

Az ideális testsúly visszaállításának első és legdöntőbb tényezője a megfelelő étrend összeállítása.
A jó étrend hatása, hogy felpörgeti az anyagcserét, megszünteti a szervezet raktározási kényszerét és leállítja a további zsírraktározást.

Az ideális fogyókúrás étrend személyre szabott.
A személyre szabás azt jelenti, hogy megállapítjuk és beállítjuk az optimális kalóriabevitelt, optimalizáljuk az energiabevitel ütemezését, gondoskodunk arról, hogy az étrend tartalmazza valamennyi a szervezet számára szükséges tápanyagkomponenst, méghozzá a legideálisabb arányokban.

A személyre szabott étrenddel nem csak a zsírraktározást szüntetjük meg, hanem a szervezet működéséhez is ideális feltételeket teremtünk.
A szervezet úgy jut ideális mennyiségű energiához, hogy közben képessé válik a zsírraktárak ledogozására.

A vitalitás nő, az immunrendszer erősödik, a mentális és fizikai teherbírás látványosan javul. 

Valójában egyszer az életben nem csak a túlsúlyos embereknek, hanem  mindenkinek tanácsos lenne egy ideális étrendet elkészíttetnie.
Számos egészségügyi probláma, figyelemzavar, enerváltság, lelki és egyéb az életünket megnehezítő és az életminőséget negatívan befolyásoló tényező megszűnne csupán azzal, hogy a szervezetünkbe a legoptimálisabb üzemanyagot tankoljuk.

Első lépés tehát a személyes anyagcsere felpörgető étrended elkészíttetése.


2. A testmozgás

A testmozgás szerepe a testúlycsökkentésben többrétű.
Egyrészt a bőr alatti kötőszövetekben és a zsigerek között lerakódott zsírraktárak ledolgozását segíti elő. Ideális intenzitású, úgynevezett zsírégető hatású testmozgással jelentős mértékben gyorsítható a fogyás.

A rendszeres kontrollált testmozgás az izomtömeg megőrzését is elősegíti. Ez azért fontos, mert az izmainkra szükségünk van, nem úgy, mint a felesleges zsírraktárainkra.  A teherbíró izomzat feltétele a szép testtartásnak, a jó megjelenésnek és a fizikai teherbíró képességnek.

Harmadrészt a rendszeres testmozgás energetizál és valamennyi szervünk működésére serkentőleg hat.

A koplalással elért fogyás során a testünk jelentős mennyiségű izomtömeget is veszít, miközben a zsírraktárak javarészt megmaradnak. Így lehet az, hogy a mérleg ugyan kevesebbet mutat, valójában elsorvasztjuk az izmainkat, egyre rosszabbul nézünk ki, a testzsírszázalékunk pedig nő.

Az ilyen fogyás mindennek nevezhető, csak sikeresnek nem.

A rendszeres kontrollált testmozgás ezért alapvető egy intelligens testsúlycsökkentő programban.

A második lépés tehát jól megválasztott, de könnyű, zsírégető hatású testmozgást végezni heti három alkalommal. 

3. A tudatosság

Kutatásaink egyértelműen igazolják, hogy azok, akik nem értik meg, hogyan működik az elhízás illetve az egészséges fogyás mechanizmusa, nehezebben fogynak és sokkal könnyebben híznak vissza, mint azok, akik veszik a fáradtságot és megtanulják, megértik, majd ezzel együtt megtapasztalják a testük működését.

Előző blogbejegyzésünkben bemutattuk, hogy 2.081 fogyókúrázó közül csak 80 fő tartotta fontosnak, hogy megtanulja az elhízással és egészséges fogyással kapcsolatos ismereteket.
Ugyanez a kutatás azt igazolta, hogy a nem tudatos fogyókúrázók 92-97%-a, fogyókúrás módszertől függően, egy éven belül vagy még hamarabb garantáltan visszahízik.

Egy másik kutatási eredmény pedig azt igazolta, hogy azok a fogyókúrázók, akik megnézték az oktató videóinkat vagy személyesen meghallgatták a fogyókúrás előadássorozatunkat sokkal nagyobb mértékben voltak  képesek megőrizni ideális testsúlyukat, mint azok, akik nem vették erre a fáradtságot.

A Fat Free Testsúlycsökkentő Központ sikeres súlytartóinak 68%-a hallgatta meg az előadásainkat, míg a visszahízóknak csupán 23%-a szánt erre időt.

Fehéren-feketén igazolt tehát az a tény, hogy ha a fejünkbe rendet teszünk sikeresek leszünk a testsúlycsökkentés és a súlytartás terén is.
Ha szánunk rá időt és meghallgatjuk a szükséges előadásokat, megértjük a szükséges összefüggéseket, nem csak, hogy lefogyunk ideális testsúlyunkra, de könnyedén meg is tarthatjuk azt.

A harmadik lépés tehát, meghallgatni azokat az ismeretterjesztő előadásokat, amelyek rendet tesznek a fejekben és megválaszolják a legfontosabb fogyókúrával kapcsolatos kérdéseket.


Miért nem működik a fogyókúrás módszerek többsége?

1. A legtöbb módszer koplaláson vagy valamilyen táplálékmegvonáson alapul. Ez pedig az anyagcsere további lelassulását és a raktározási hajlam fokozódását eredményezi.
2. Szinte egyik módszer sem tartalmazza a személyre szabott étrend elkészítését és alkalmazását.
3. A legtöbb módszer nem alkalmazza a testmozgást a fogyás érdekében.
4. Ha viszont a fogyókúra középpontjába az erőltetett testedzést helyezik, az étkezésbeállítás nem történik meg. Holott mindaddig, amíg az anyagcserét megfelelő étrenddel nem pörgetjük fel, csupán testmozgással csak nagyon gyenge eredményt érhetünk el.
5. Az oktatást, tanítást, a tudatosság fejlesztését pedig szinte semmilyen fogyókúrás módszer nem alkalmazza.

Akkor miért is csodálkozunk, hogy a kampányszeren fogyókúrázók 92-97%-a rövid időn belül visszahízik, és jelentős százalékuk csak nagyon gyenge fogyási eredményeket ér el?

Kudarcra vagyunk ítélve?

Szó sincs róla.

Igaz, hogy a kampányszerűen fogyókúrázóknak csupán 3-8%-a képes egy éven belül is az elért ideális testsúlyát megtartani. Ez drámaian gyenge eredmény.
Mindez azért van, mert kampányszerű fogyókúrákkal próbálkoznak tudatos életmódváltó program helyett.

Azért, mert a fent felsorolt alapvetően szükséges elemek egyikét sem tartalmazza a fogyókúrájuk.

Ezzel szemben a Fat Free Fogyókúrás Életmódprogrammal lefogyottak 78%-a tartotta egy éves után kutatással igazoltan az ideális testsúlyát.
Ez mondhatni világrekord.
Nagyon büszkék vagyunk rá és biztosan tudjuk, hogy ez a módszer mindenkinek segítene.

Hogyan tudunk segíteni neked?

Úgy, hogy a programunkban alkalmazzuk a három kulcsot, a testsúlycsökkentés szuperhármasát!
A szuperhármas alkotja az OkosFogyás Testsúlycsökkentő Életmódprogramot, amelynek során

1. elkészítjük a személyre szabott testsúlycsökkentő és anyagcsere felpörgető étrendedet
2. összeállítjuk az ideális zsírégető mozgásprogramodat. Megtanítjuk a szükséges tudnivalókat az edzéssel kapcsolatban és akár el is járhatsz hozzánk mozogni.
3. rendelkezésedre bocsátjuk azokat az előadásokat videók formájában, amely segítségével profivá fogsz válni a testsúlycsökkentés terén és a tudatosságod óriási mértékben javulni fog.

Május 29-ig egy egyedülállóan kedvezményes csomag keretei között veheted igénybe ezt a valóban csodát tevő életmódváltó szolgáltatást.

 
Kattints az alábbi linkre és olvasd el a részleteket:
http://www.lefogynideokosan.hu/vissza-az-idealis-testsulyodhoz-akcio 






2014. május 4., vasárnap

Te melyiket választanád?

További sikertelen fogyókúrák sokaságát vagy egy egyszeri és sikeres életmódváltást?

A hazai és nemzetközi kutatások egyértelmen igazolják, hogy a fogyókúrázók túlnyomó többsége a kúra befejeztével ismét hízásnak indul és képtelen a súlytartásra. Egy éven belül pedig 92-97%-uk ismét ugyanolyan súlyú vagy még súlyosabb, mint a kúra megkezdése előtt.

Soha nem lehet sikeres az, aki csak kúrákban képes gondolkodni.

Ki kell mondanunk: El kell felejteni a fogyókúrákat! A kúra szó helyett a változásra és a változtatásra kell helyeznünk a hangsúlyt.

Óriási a különbség. Nézzük meg miért!


Miért garantáltan kudarcra ítélt a kúrákban való gondolkodás?

A kúrában való gondolkodás, a különböző fogyókúrákkal való kísérletezgetés a lehető legkárosabb dolog, amit művelhetünk magunkkal. Nézzük meg miért!

1. Minden kúra többnyire csak egy rövid ideig tart
A legtöbb fogyókúra néhány hétig, esetleg pár hónapig tart. Amint véget ér, fokozatosan vagy akár egyik napról a másikra megszüntetjük a kúra által előírtakat és visszatérünk az úgynevezett “normál” életvitelünkhöz.

2. A kúrák többsége radikális megvonáson alapul, amely a szervezet számára sokkszerű és csak pillanatnyi fogyást eredményez
A fogyókúrás módszerek többsége kalóriamegvonáson, vagy valamilyen tápanyag kiiktatásán, vagy a táplálék felszívódásának blokkolásán alapul. Ezek radikális, erőszakos beavatkozások, amelyeket a szervezet ellenséges, kártékony, az “életbenmaradását” veszélyeztető behatásokként értelmez.

3. Amint befejezzük a kúrát, minden visszaáll az eredeti állapotba
A kúra befejeztével ismét megindul a visszahízás. Ez egészen természetes és nyilvánvaló. Ugyanis ha az elhízásunk valódi okain nem változtattunk, akkor egy kúrának csak időszakos hatása lehet.

Amint az életvitelünk visszatér a korábbi, elhízást okozó mederbe, a visszahízási folyamat is újra indul.

Ha a kúra hatására a szervezet valami negatívat tapasztal, kompenzálni fog, azaz olyan intézkedéseket hoz, amelyek felkészítik a szervezetet egy újabb sokkhatásra.

A szervezetünk egész életünk alatt reagál az őt érő hatásokra, ugyanis az élet fenntartásához a biokémiai és élettani folyamatok egyensúlyát kell fenntartanunk. Ha a szervezet olyan hatásokat érzékel, amelyek kibillentik az egyensúlyából és a harmonikus működésből, azonnal reagál és védekező folyamatokat indít be.

Ilyen védekező folyamat a kúrák által okozott éhezés kompenzálása a fokozott raktározási hajlam bekapcsolásával.

Elmondhatjuk tehát, hogy minden egyes fogyókúrával egy újabb garantált kudarcélményben lesz részünk és mindaddig amíg nem vagyunk képesek a szervezetünkkel együttműködni, egyre rosszabb állapotba taszítjuk magunkat.

Mi lehet a másik út?
Mi az a megoldás, amely tartós sikert eredményez?

A fogyókúrákban való gondolkodással szemben érdemes az apró lépésekben történő életmódváltásban gondolkodni.

Fokozatosan fel kell állítani egy új egyensúlyt, amelyben a táplálkozás, az életvitel és a szervezetünk igényei tökéletes harmóniába kerülnek.
Ezt nevezzük életmódváltásnak. Az életmódváltás egy magasabb szintű tudatosságot is jelent.

Alacsony szintű tudatossággal sérülékenyek, kiszolgáltatottak és tanácstalanok vagyuk. A tudatosságunk emelésével viszont egyre jobban átlátjuk a dolgok működésének törvényszerűségeit ezért egyre okosabb döntéseket hozunk, egyre inkább hozzáértő módon kezeljük a problémáinkat.

Tehát amikor életmódváltásról beszélünk, egyben a gondolkodásmódunk fejlesztéséről, a tudatossági szintünk emeléséről beszélünk.

Kimondhatjuk tehát, hogy az ideális testsúlyunk visszanyeréséhez nincs más út, mint a szemlélet- és életmódváltás.

Melyek a sikeres életmódváltás jellemzői?

Nézzük meg, hogy mire kell figyelnünk, ha valóban sikeres és működőképes életmódváltást szeretnénk megvalósítani.

1. Apró lépésekben történik
Mint minden fejlődés és minden tanulási folyamat, a testsúlycsökkentő életmódváltás is apró lépések sorozatából áll. Pici dolgokon kell változtatni, apránként haladva kell a változásokat létrehozni. Nagyon fontos, hogy ne okozzon felesleges stresszt a változás. Ne tegyen frusztrálttá minket és különösebb gond nélkül, szinte észrevétlenül vezessük be a szükséges változásokat az életünkbe.

2. Könnyedén beilleszthető egy normál életvitelbe is
Az életmódváltás elemeinek olyannak kell lenniük, hogy egy teljesen normál hétköznapi életvitelbe is könnyedén beilleszthető legyen. Munka, család és egyéb kötelezettségeink mellett is különösebb extrém idő és energiaráfordítás nélkül is megvalósítható legyen.

3. Együttműködés a szervezettel
A testsúlycsökkentő életmódprogram csakis akkor lehet eredményes, ha minden egyes elemében a szervezetünkkel való együttműködést szolgálja.
A táplálkozásunknak, a testmozgásnak és a gondolkodásunknak a testünket kell szolgálnia és nem ellene dolgoznia.

A koplalás, az akupunktúra, a gyógyszerek vagy fogyasztó turmixok alkalmazása, a különböző egyoldalú diéták nem a szervezettel való együttműködést szolgálják. Éppen ellenkezőleg. Ezek a módszerek valamilyen módon gátat szabnak a szervezetnek és különböző akadályokat támasztanak a harmonikus működésében. 

Ezért van az, hogy ideiglenesen ugyan eredményeznek fogyást, hosszú távon viszont a szervezet minden esetben korrigálja a beavatkozást, aminek az eredménye a garantált visszahízás és az egyre rosszabb egészségi állapot lesz.

Tehát ha sikert akarunk, akkor meg kell tanulnunk, meg kell értenünk a testünk folyamatait és együtt kell működnünk vele.

4. Felpörgeti az anyagcserét, azaz leállítja a szervezet raktározásra való hajlamát
A számodra is sikeres testsúlycsökkentő életmódváltó program fontos eleme kell, hogy legyen az anyagcserét felpörgető étrend. Az elhízás és a számtalan sikertelen fogyókúrás kísérlet oka a lelassult anyagcsere, azaz a szervezet kóros raktározási hajlama.

Hosszú távon nem lehet sikeres semmilyen fogyókúra, amely nem gondoskodik arról, hogy az anyagcsere felpörögjön. Sajnos számos módszer (divatdiéták, koplalás, bizonyos táplálékok kiiktatás az étrendből, gyógyszeres, turmixos kúrák…stb.) éppen az anyagcsere további súlyos lelassulását eredményezik.

Ne is csodálkozzunk, ha egy-egy ilyen kúra után viharos gyorsasággal jönnek vissza a kilók.

5. Fokozza a test zsírraktárainak felhasználását
Az eredményes testsúlycsökkentő program és az életmódváltás szerves része egy olyan egyszerű, könnyű, mégis hatékony mozgásprogram amelynek következtében a már lerakódott zsírraktárak fokozatosan eltűnnek és a testúlyunk úgy csökken, hogy az izomtömegünket képesek leszünk megőrizni.

Ezt nevezzük zsírból fogyásnak, ellentétben a különböző fogyókúrák által kiváltott látszatfogyással, amikor is a testsúly csökkenését jelentős izomtömegveszteséggel érjük el.

Tehát egy életmódváltó programon alapuló fogyással az izomtömegünket megtartjuk, a testzsírt pedig lecsökkentjük. Ennek a folyamatnak a testsúly csökkenése mellett számos pozitív egészségügyi és életminőségjavító hatása is lesz.

6. Rendet tesz a fejekben
Az életmódváltáson alapuló fogyás fontos eleme a megértés, a tudás.
Egy tudatos életmódváltó fogyókúrázó megtanulja a teste működését. Megérti az anyagcsere működését, megtanulja a legfontosabb táplálkozási szempontokat, megérti, hogyan használja fel a szervezet a bevitt energiát és hogyan kell élnünk ahhoz, hogy soha ne lassuljon le az anyagcserénk, a szervezetünk pedig soha ne kapcsoljon raktározó üzemmódba.

Nos, azok az emberek, akiknek ilymódon rend van a fejükben, nem fognak elhízni. Vagy ha van is súlyfeleslegük, könnyedén megszabadulnak tőle. Miért? Mert képesek lesznek együttműködni a testükkel. Ugyanis ismerik azt. Tudják mi kell neki, tudják hogyan kell bánni vele.

Ha átgondoljuk a fenti szempontokat és összevetjük a kudarcra ítélt fogyókúrás szemléletmódot - a tudatosságot előtérbe helyező szemlélet- és életmódváltó gondolkodásmóddal, tisztán és egyértelműen érthetővé válik, miért hízik vissza a fogyókúrázók több mint 90%-a.

De ami ennél is fontosabb tanulság. Érthetővé válik, hogy miért tartja a súlyát a Fat Free Életmódprogrammal lefogyott klienseink 78%-a még egy teljes év eltelte után is.

Ők ugyanis az életmódváltást választották.

A Fat Free Módszer az intelligens fogyni vágyók módszere. Tartalmazza a fent felsorolt valamenyi fontos tényezőt.


Hogyan segít a Fat Free Életmódprogram?
Hogyan fogod visszanyerni ideális testsúlyodat és ami az igazi sikert jelenti majd, meg is tartani azt?

A Fat Free Életmódprogramnak három fontos eleme van.

Anyagcserét felpörgető étrend
amely felgyorsítja az anyagcserédet, leállítja a zsírraktározást és beindítja a zsírfelhasználást.

Testzsírcsökkentő testmozgás
amely felturbózza a zsírfelhasználást. Eltűnteti a zsírraktárakat és hétről-hétre látványosan csökkenti a testzsírszázalékodat.


Tudatosság és megértés
hogy biztosan tudd, mit tegyél és mit ne tegyél magaddal. 
A tudás és tudatosság birtokában soha többé nem fogsz olyan hibákat elkövetni, amely a visszahízásodat eredményezhetik.

Ha mindez teljesen világos és érthető számodra, gyere el hozzánk és fogj bele egy intelligens életmódváltásba.
Hagyd abba az újabb és újabb kúraszerű próbálkozásokat.

Helyette válaszd a személet- és életmódváltás útját.

Kattints az alább linkre és ismerd meg a Fat Free Életmódprogramot közelebbről.

http://www.fatfree.hu/okosfogyas-testsulycsokkento-program-leiras

Várunk szeretettel

Pati Nagy Attila 
Fat Free Életmódprogram
alapító

Héder Éva dietetikus, vezető tanácsadó  


2014. április 27., vasárnap

Egy létfontosságú tényező

Egy létfontosságú tényező, amelyre szinte senki sem gondol, aki szeretne lefogyni

Szerző: Pati Nagy Attila, a Fat Free Központ alapítója

Az egészséges és tartós fogyás minden túlsúlyos álma.
Mégis valahogy borzasztóan nehéznek tűnik megoldani ezt a problémát.

Az elmúlt hónapokban több mint 2.000 fogyni vágyót kérdeztünk meg egy internetes kutatás során a fogyókúrás tapasztalataikról.
Rengeteg meglepő és döbbenetes eredményt tudtunk kiszűrni a beérkező adatokból.

Ezek közül most egyetlen egy, de nagyon fontos következtetést szeretnénk megmutatni.

Egy olyan lényegi, mondhatni létfontosságú tényezőre szeretném felhívni a figyelmedet, amelyre csak nagyon kevés túlsúlyos ember gondol, pedig enélkül nincs tartós, egy életre szóló fogyókúrás megoldás.

Nézzük meg miről van szó!

Négy alaphelyzet, ami meghatározza a fogyókúrás sikereinket

Négy alaphelyzet képzelhető el minden ember életében, amely döntően befolyásolja, hogy túlsúlyosak maradunk vagy pedig megtaláljuk a megoldást.

Ez a négy alaphelyzet a táplálkozással és az emberi test működésével kapcsolatos tájékozottságunkra és tudásunkra vonatkozik. 

Ezek a következők:

1. A tudás teljes hiánya
Az első alaphelyzet, amikor nem ismerjük a testünket és annak működését.
A táplálkozással, anyagcserével, elhízással és fogyással kacsolatosan nincsen érdemi tudásunk.

Amíg ezen a szinten vagyunk, bármit elhiszünk, amit éppen mondanak nekünk a fogyásról, táplálkozásról. Így képtelenek leszünk eldönteni, hogy jót vagy rosszat teszünk-e magunkkal, amikor egy újabb módszerrel kezdünk kísérletezgetni.

Gyakorlatilag vakon, tudatlanul fejest ugrunk egy újabb próbálkozásba, az esetek döntő hányadában újabb súlyos károkat okozva a szervezetünknek!

2. Hamis “tudás”, tévinformációk
A második alaphelyzet, amikor azt gondoljuk, hogy értékes tudásunk van a testünkről és a fogyásról általában, pedig valójában téves információk mentén gondolkodunk.

Az emberek tömegei hiszik azt, hogy ők tudják, hogyan kell lefogyni, hogyan kell táplálkozni, hiszen állandóan az internetet bújják, ismerik a vadabbnál vadabb csodadiétákat, mindent kipróbálnak, de valójában csak borzasztóan felületes és gyakran téves információikkal rendelkeznek és valódi megértésük és tudásuk nincsen.

Ebben az esetben tévúton járunk és miközben azt gondoljuk, hogy a lehető legjobbat teszzük magunkkal, valójában újra és újra ártalmas dolgokat teszünk és vagy nem is fogyunk le, vagy ideiglenesen lefogyunk ugyan, de újra visszahízunk.

Valójában hosszú távon nem változik semmi, sőt az esetek többségében csak egyre rosszabb és rosszabb lesz a helyzet. A szervezetünk pedig egyre jobban megsínyli a tévinformációkból vagy hamis tudásból származó, nem megfelelő bánásmódot.

3. Jó megoldást találunk, de nem értjük meg miért működik
A harmadik alaphelyzet, amikor szerencsénk van és valaki valóban olyan megoldást mutat nekünk, amely működik, zsírból fogyunk és energikusak maradunk. Például ideális étrendet állít össze nekünk egy fogyókúrás módszerekben szakértőnek számító dietetikus és egy optimális zsírégető hatású mozgásprogramot is elvégzünk a fogyókúra során.

Egy dolog azonban kimarad ebből a formulából is. A tudatosság elem. Megcsináljuk, amit mondtak nekünk, ideális étrenddel élünk, olyan testedzést végzünk, ami hatékony és optimális zsírégető hatású.

De miután megtörténik a fogyás, nagy az esély rá, hogy visszatérünk a korábbi, elhízást okozó életmódunkhoz. Miért? Mert nem tanultuk meg, nem értettük meg azt, hogy miért működött az a módszer, amelyet alkalmaztunk.

Nem voltunk kellően tudatosak. A módszer működött, eredményes volt, de nem értettük meg, mi történt velünk. Ezért egy bizonyos idő elteltével tudatosság hiányában újra visszacsúsznak azok a egyszer már sikeresen ledolgozott kilók.

4. A megértésen, valódi tudáson alapuló életvitel
A negyedik alaphelyzet az, amikor valaki megtanulja a teste működését. Megérti az anyagcsere működését, megtanulja a legfontosabb táplálkozási szempontokat, megérti, hogyan használja fel a szervezet a bevitt energiát és hogyan kell élnünk ahhoz, hogy soha ne lassuljon le az anyagcserénk, a szervezetünk pedig soha ne kapcsoljon raktározó üzemmódba.

Nos, azok az emberek, akiknek ilymódon rend van a fejükben, nem fognak elhízni. Vagy ha van is súlyfeleslegük, könnyedén megszabadulnak tőle. Miért? Mert képesek lesznek együttműködni a testükkel. Ugyanis ismerik azt. Tudják mi kell neki, tudják hogyan kell bánni vele.

Te vajon melyik alaphelyzetben vagy?

Tudás és tudatosság. Ez a két kulcsszó. Tudás és tudatosság birtokában könnyedén megvalósítható a testsúlycsökkentő életmódváltás.

Két döbbenetes információ, amelyet ismerned kell!

Nézzük meg, hogyan gondolkodik az elhízott emberek óriási hányada.


Az első döbbenetes tény alapvetően negatív

Kutatásunk során több mint 2.000 ember megkérdezésekor feltettük azt a kérdést, hogy milyen módszerekkel próbálkoztak a fogyókúrázásaik során.
Testmozgás, fogyasztó turmixok, magazinokban olvasott diéték, gyógyszerek, koplalás, kozmetikai eljárások…stb. A kérdések között szerepelt a “Tanulás” opció is.

Döbbenetes módon a fogyókúrázóknak csak egy egészen elenyésző százaléka gondolt arra, hogy hiteles, valódi tudást szerezzen a testéről és az egészséges fogyás természetéről.

A 2.081 megkérdezettből csupán 80 fő tartotta fontosnak, hogy valamilyen fajta tanulással próbáljon rendet tenni a fejében és csupán 322 fordult dietetikushoz.

A másik döbbenetes tény viszont pozitív

Héder Évi szakdolgozatában a Fat Free módszer eredményességét vizsgálta 103 fő megkérdezésével. Ez a 103 fő korábban sikeresen lefogyott a Fat Free-módszerrel. Azt vizsgáltuk, hogy a fogyást követő egy év ill. három és fél év (!) elteltével hányan tartották meg az elért ideális testsúlyt.

A fogyást követően egy év elteltével a megkérdezettek 78%-a, három és fél után 56%-a tartotta az elért testsúlyát, ami világcsúcs.

Ugyanis tudnod kell, hogy a nemzetközi kutatások és a mi saját kutatásunk is egyértelműen kimutatta, hogy az önállóan fogyókúrázó túlsúlyos embereknek csupán 3-8%-a képes egy év múlva is megtartani az elért testsúlyt. 

Ez döbbenetes eredmény.

Még egyszer:
A Fat Free-módszerrel lefogyottak 78%-a tartotta egy év után is a súlyát, amíg minden egyéb módszert alkalmazó fogyókúrázóknak, módszertől függően átlagosan csupán 3-8%-a képes a súlytartásra.  


Ehhez az adathoz még egy nagyon fontos információt szeretnénk megmutatni.

Évi szakdolgozatában azt is kutatta, hogy milyen hatással van a súlytartásra a tanulás. Azt nézte meg, hogy mekkora a különbség azok között, akik végighallgatták a fogyókúrás program előadásait és azok között, akik nem szántak rá időt és egy kis energiát. 

Az eredmény a következő volt:

A sikeres súlytartók 68%-a hallgatta meg az előadásokat, amíg a visszahízóknak csak a 23%-a szánt erre időt.

Ez döbbenetes tapasztalat volt.

Tehát azok, akik szánnak rá egy kis időt és figyelmet, hogy megértsék, miért híztak el és hogyan kellene a testükkel bánni, sokkal sikeresebbek a súlytartásban. Náluk ugyanis a testsúlyukon kívül valami más is megváltozott. Hirtelen rend lett a fejükben. 

Megértettek olyan összefüggéseket, amelyek hiányában nagyon nehéz megtartani az elért ideális testsúlyt. 

Akik viszont nem tanultak, nem hallgatták meg az előadásokat, azok sajnos nagyobb eséllyel híztak vissza.


Mi ebből a tanulság?

Ha tudod, hogyan működik a tested, akkor képes leszel együttműködni vele.
Ha megadod neki amire szüksége van, egyre jobban fog kiszolgálni és egyre kevesebb galibát fog okozni neked.

Tehát mi a feladat?

1. Tanuld meg, hogyan működik a tested
2. A tudásod birtokában tedd meg a helyes lépéseket
3. Élvezd az új tudatosságodat, amelynek birtokában nem fogsz már visszahízni

Nézzük meg kicsit részletesebben, hogy is működik ez a program közelebbről.


1. Tanuld meg, hogy működik a tested

A Fat Free Központ programjait fogyókúra specialista dietetikus, valamint több mint 20 éves fitness és sportszakmai tapasztalatokkal rendelkező szakértő csapat állítja össze.

Nálunk megszerezheted azt az elengedhetetlen tudást, mégértést és szemléletmódot, amelynek birtokában pontosan tudni és érteni fogod mit kell tenned, hogyan kell élned, táplálkoznod. 

Héder Évi, a Fat Free Központ vezető dietetikus tanácsadója a Semmelweis Egyetem Táplálkozás és Egészségtudományi szakán szerezte a diplomáját. Diplomamunkáját a Fat Free Testsúlycsökkentő Program három és fél éves utánkövetésével készítette és jelessel végzett, a diplomáját pedig külön dicsérettel kapta meg. Ezt nevezték korábban vörös diplomának. Évi az a dietetikus, akinek speciális szakterülete a testsúlycsökkentés.

Többek között ez a garancia arra, hogy amit nálunk tanulhatsz, annak mind az elméleti, mind a gyakorlati működésbeli háttere tudományosan igazolt és hiteles.


2. Tedd meg a két legfontosabb életmódváltó lépést 


Miközben lépésről-lépésre egyre tisztább lesz az elhízással és az egészséges fogyással kapcsolatos kép a fejedben, két további fontos dolog fog történni a Fat Free Testsúlycsökkentő Program során.

Felpörgetjük az anyagcserédet, hogy megszűnjön a további testzsírraktározásod.
Ehhez elkészítjük a személyre szabott optimális kalóriabevitelt és ideális tápanyagarányokat tartalmazó anyagcsere felpörgető étrendedet.

Ezzel párhuzamosan javasolni fogunk neked egy olyan speciális mozgásprogramot, amely kiválóan alkalmas arra, hogy a már lerakódott zsírrétegek hétről hétre egyre jobban csökkenni fognak. Ezt a programot akár önállóan is könnyedén el tudod végezni.

Ami borzasztóan fontos! A fogyásod a speciális étrend és a célirányos mozgásprogram hatására szinte kizárólag zsírból fog történni. Nem fogsz koplalni, nem fogsz legyengülni. Sőt! Éppen ellenkezőleg! Nagyon jókat fogsz kajálni, egy percig sem lesz éhségérzeted és tele leszel energiával.


3. Miután lefogysz, a tudásod birtokában nem fogsz már visszahízni



Ami pedig a legfontosabb. Miközben felpörög az anyagcseréd, azaz megszűnik a szervezeted zsírraktározási hajlama és a felesleges zsírraktárak eltűnnek a testedről, a fejedben is fontos változás történik. Kialakul benned egy újfajta tudatosság. Meg fogod érteni azt, amit meg is tapasztalsz a fogyásoddal a gyakorlatban, hogy hogyan is működik a tested.

Ezzel az újfajta tudással és tudatosságoddal pedig nem lesz már probléma az, hogy meg is tartsd az ideális testsúlyodat.
Nem lehet téged többé már megvezetni, becsapni új és új ígéretekkel, nem lesz szükség arra, hogy rengeteg pénzt eltapsolj méregdrága fogyasztószerekre.

A testsúlyod az ideális marad és ha véletlenül vissza-vissza csúszna is egy-egy kontrollálatlanabb időszakban  (pl. karácsony, húsvét, nyaralás…) néhány kiló, már pontosan fogod tudni, hogy mit kell tenned.

Mit kell tenned, hogy veled is megtörténjen ez a Csoda?

Keress meg minket és beszéljük meg hogyan végezheted el Te is azt a programot, ami nem csupán lefogyaszt, hanem alapvetően átformálja a tudatosságodat és szinte észrevétlenül megtörténik az a fajta életmód és természetesen gondolkodásmód váltás is, amely nélkül nincs eredményes és hosszan tartó fogyás.

A Fat Free Testsúlycsökkentő Központ által kínált megoldásokat az alábbi linkre kattintva olvashatod:
http://www.lefogynideokosan.hu/fat-free-szolgaltatasok


Ha most azonnal szeretnél tenni magadért, kérj időpontot és gyere el egy személyes konzultációra.
Ügyfélszolgálati telefonunk: 0630/599 0631

Ha még kicsit bizonytalan vagy, gyere el egy ingyenes előadásunkra.
A következő előadás időpontja 2014 május 7.

Az alábbi linkre kattintva tudsz jelentkezni.
http://www.fatfree.hu/lefogyni-de-okosan-eloadas


Várunk szeretettel

Pati Nagy Attila programalapító

2014. április 14., hétfő

A fogynivágyók réme, a jojó

Sikeres-e egy fogyókúra, ha egy éven belül visszahízunk?


Sokszor mondjuk ki, hogy egy fogyókúra sikeres volt, akkor is, hogy ha abbahagyjuk, visszahízzuk a leadott kilókat.
Egy fogyókúra program sikeressége nem azon múlik, hogy hány kilót adunk le x idő alatt, hanem azon, hogy meg is tudjuk-e tartani. 

Néhány hete zártuk nagy 2014-s fogyókúrás kérdőívünket, ahol többek között arra is kerestük a választ, hogy ki mennyi "sikeres" fogyókúrát tudhat maga mögött. 

Összehasonlítottuk a különböző módszerek eredményességét a válaszaitok alapján. Tanulságos a helyzet :)

Nézzük!

A koplalás és a visszahízás esete


Mint látjátok, koplalás után szinte lehetetlen megtartani a leadott súlyt. Ennek oka, hogy alacsony energiabevitel mellett, azaz a létfpntosságú életfunkciók energiaigénye (alapanyagcsere) alatti táplálkozás igen rövid időn belül lelassítja az anyagcserét, és bekapcsol a fokozott zsírraktározás. 



Azaz, ha a koplalás után csak a normál hétköznapi táplálkozásunkhoz is térünk vissza, a fokozott zsírraktározás miatt mindent visszahízunk.

Magazinok által hirdetett csodadiéták és a visszahízás esete



Nem sokkal jobb a helyzet a női magazinok címlapján, illetve könyvek formájában megjelenő gyors fogyást ígérő diétákkal sem. A legtöbb ilyen - forradalmian új - táplálkozási rendszer, vagy néhány hétig alkalmazandó csodadiéta energia, vagy tápanyagmegvonásra épít, vagy komplett élelmiszercsoportok kihagyását javasolja, korosztálytól, nemtől, súlyfelesleg mértékétől függetlenül. 


Az ilyen étrendek legnagyobb hibája, hogy nem személyreszabottak, nem a meglévő táplálkozási hibák kijavítására irányulnak, figyelmen kívül hagyják, hogy a túlsúlyos embernek már valószínűleg alapból le van lassulva az anyagcseréje. Így ezekkel a diétákkal kizárólag látszatfogyást érhetünk el, azaz ha fogyunk is, nem zsírból fogunk. A lassú anyagcsere másik vezető tünete ugyanis a meglévő zsírraktárak védelme. A látszatfogyással leadott kilók azonnal visszajönnek a koplalás után.

A fogyókúrás gyógyszerek és a visszahízás esete



A gyógyszerek által elérhető fogyás sem maradhat tartós. A fogyasztó gyógyszerek csökkenthetik az étvágyat, aminek következtében persze, hogy jobban bírod a kevesebb energia bevitelét, de ha minden azzal jár, hogy sokkal kevesebbet eszel, ne adj isten kevesebbet, mint amennyi a tényleges energiaszükségleted lenne, akkor ugyanúgy jársz, mintha gyógyszer nélkül koplalnál. (lásd följebb)


A gyógyszerek egy másik csoportja pedig gátolja a zsírfelszívódást az emésztőrendszerből. Sokszor azonban nem a sok zsír bevitele okoz elhízást,  és mégcsak nem is a túltáplálkozás. Mint ahogy már többször jeleztem, néha pont a túl kevés energiabevitele, és a szénhidrátszegény étrend eredményezi a plusz kilókat.

Az akupunktúra és a visszahízás esete


Az akupunktúra több ezer éves kínai gyógymód, az akupresszúrás pontok ingerlésével a szervezet gyógyító mechanizmusai aktiválhatók, így soha nem magával az akupunktúrával van gond. A legnagyobb problémát az okozza, az akupunktúrát alkalmazó szakemberek 600 kalóriás, vagy más szempontokra épülő, de mindenképpen "koplalásgyanús" étrendet adnak mellé, mivel a tűk hatására csökken az étvágy.


Pont ez a baj: a tűk hatására jól bírjuk az éhezést, de sajnos a végeredmény itt is ugyanaz: az éhezés hatására lassul az anyagcsere, bekapcsol a meglévő zsírraktárak védelme, mi pedig ha fogyunk, nem zsírból fogyunk. Így rögtön a kezelések után visszahízzuk a leadott kilókat.

Tehát egyik módszer sem alkalmas a hosszú távú fogyásra. 
Következő blogbejegyzésünkben további izgalmas következtetéseket fogunk 2000 fős kutatásunkból levonni. 

A tanulság


Addig is viszont álljon itt a tanulság:

Hosszú távon eredményes, visszahízás mentes fogyást csak életmódváltással lehet elérni. Először is fel kell ismernünk azokat a táplálkozási hibáidat, amelyek a lassú anyagcserét okozták, és személyre szabott étrenddel kell kijavítanunk azokat. (lásd korábbi blogbejegyzésem: Miért fontos a személyre szabott étrend?)

Ha azonnal szeretnél életmódot váltani, akkor vegyél részt ingyenes konzultációnkon! (Időpont-egyeztetéshez hívd a 06/30-599-06-31-es telefonszámot!)

Szeretettel várunk,

Héder Éva
vezető dietetikus
Fat Free Fogyókúra Központ










2014. április 6., vasárnap

Több, mint 2000 válasz! - Fat Free Fogyókúrás kérdőív 2014

Mennyit fogytunk, és mennyit híztunk vissza?


Mindenekelőtt köszönjük, hogy ennyien tiszteltetek meg a Fogyókúrás Kérdőívünket, és segítetettétek ezen keresztül is munkánkat.
A válaszokat folyamatosan értékeljük ki. A válaszok nagyon tanulságosak, átfogó képet adnak a mai túlsúlyos lakosság állapotáról, sikeres, és sikertelen fogyókúrás kísérletekről.




Mikor fogyókúráztál utoljára?


A fogynivágyók kevesebb mint a fele, összesen 867 fő próbálkozott egy évnél régebben fogyókúrával, míg negyed éven belül a válaszadók körülbelül egyharmada fogott bele valamilyen fogyókúrás módszerbe, összesen 637 fő. Mégegyszer ugyanennyien vannak, akik egy éven belül fogtak neki a fogyásnak (fél éven belül: 265 fő, egy éven belül pedig 305 fő). 




A válaszokból egyértelműen kiviláglik, hogy a fogyás, és a sikeres fogyókúra kérdése abszolút napi aktualitás olvasóink között. Nyilván sok fogynivágyó keresi a végső megoldást.


Mennyit sikerült fogynod?


Még érdekesebb kérdés, hogy azon fogynivágyók közül, akik az elmúlt időszakban próbálkoztak fogyókúrával, mennyit sikerült fogyniuk.


A válaszokból látszik, hogy a legtöbbeteknek az 1-5 kg közötti fogyás a legmegvalósíthatóbb, ennél többet nagyságrendileg kevesebbeteknek sikerült fogynia a különböző fogyókúrás módszerekkel. Körülbelül 50 fogynivágyónak sikerült 25 kg fölött fogynia az elmúlt időszakban, ami nagyon szép eredménynek számít. Nagyon szépen kijön, hogy minél nagyobb fogyásra van szükség, annál kevesebbeteknek sikerül elérnie.
Ennek oka lehet az is, hogy - míg 1-5 kg-t, amennyiben még nincsen valakinek nagyon lelassulva az anyagcseréje, pár hét alatt le lehet adni - addig egy 10-15 kg-s fogyáshoz már legalább negyed év, ennél nagyobb fogyáshoz viszont már akár egy év, vagy annál több idő is szükséges lehet. Persze természetesen, mint ahogy korábbi blogbejegyzéseimben is írtam, ha valakinek már lelassult az anyagcseréje, és már aktiválódott a biológiai túlélő program - sajnos gyakran pont rosszul megválasztott fogyókúrás módszerek eredményeként, akkor még az 1-5 kg fogyást is nehéz, vagy akár lehetetlen elérni. 


Történt-e visszahízás?


Sajnos az összes olyan fogyókúrás módszer, amelyik után a visszahízás fél év - egy éven belül bekövetkezik, nagy eséllyel látszatfogyás volt.
A látszatfogyás során a szervezet nem a zsírraktáraiból veszíti a kilókat, hanem az értékes izomtömegből, és a biológiai túlélő program következtében a szervezet takaréklángra kapcsol, mi pedig egy éven belül visszahízzuk a leadott kilókat, sőt gyakran többet is. A biológiai túlélő programunk következtében a szervezet fokozott zsírraktározásra kapcsol - hiába eszünk keveset, abból is több zsírt raktároz - azaz a levegőtől is hízni kezdünk. Ez az úgynevezett jojó-effektus.
Látszatfogyást leggyakrabban az energiahiányos, vagy tápanyaghiányos fogyókúrák okoznak, ez utóbbiak közül a leggyakoribbak a szénhidrát csökkentésére, vagy megvonására alapozó módszerek.



Mint látjuk, 1721 esetben történt a kétezer kitöltő esetén visszahízás, és összesen 353 fogynivágyónak sikerült megtartani a leadott súlyt. 
Sajnos, mivel a fogyókúrára épülő iparág az elmúlt évtizedekben hatalmasra duzzadt, rengeteg a tudománytalan fogyókúrás módszer, energiahiányra, tápanyag-, és szénhidráthiányra, fogyókúrás porokra, készítményekre építő profitorientált módszer, aminek köszönhetően fogynivágyók ezrei jojóznak évente, vergődve a fogyás/visszahízás ördögi körében.

Valódi fogyást akkor sikerül elérnünk, ha legalább egy, de inkább három éven túl is sikerül tartani az elért súlyt. A valódi fogyással leadott kilók a zsírraktárakból származnak. Ahhoz, hogy valódi fogyást érjünk el, fel kell gyorsítani az anyagcserénket, és ki kell kapcsolni a biológiai túlélő programunkat. Ezt pedig csak elegendő mennyiségű, és minőségű tápanyagbevitellel tudjuk elérni.


Mennyit híztál vissza?




Szerencsés esetben a látszatfogyással járó fogyókúrák után fél év, egy éven belül "csak" annyit hízunk vissza, amennyit leadtunk, sokszor azonban, és általában akkor, ha már sokszor sanyargattuk a szervezetünket "fogyó-kúrákkal" még többet is hízhatunk vissza, a többlet zsírraktározás következtében. Azaz a sok fogyókúra után könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy nem eszünk sokat, odafigyelünk arra, hogy mit eszünk, mégis visszahízunk. 

Az elhízás legjobb módja a fogyókúra: a nem megfelelően megválasztott fogyókúra.

Következő heti blogbejegyzésünkben már azt is vizsgálni fogjuk, hogy ki milyen fogyókúrás módszert próbált ki az elmúlt időszakban, és milyen eredménnyel. A további adatfeldolgozásig kis türelmeteket kérjük!

Addig is, ha olyan fogyást szeretnél elérni, amikor biztosan nem hízol vissza, akkor gyere el ingyenes konzultációnkra a Fat Free Fogyókúra Központba! (Időpontegyeztetéshez hívd  06/30-599-0631-es telefonszámot!)

Várunk szeretettel!

Héder Éva
vezető dietetikus
Fat Free Fogyókúra Központ


2014. március 30., vasárnap

Mindent megteszek a fogyásomért

Nem eszem fehérlisztet - recept a fogyáshoz?


"Én mindent megteszek a fogyásomért. Nem eszem fehér fehér lisztből készült termékeket, a húsok közül csak halat és csirkemellet eszem (fűszerek, és zsiradék nélkül) nem eszem, csak diabetikus termékeket, és egy nap maximum 1000 kalóriát viszek be. A problémát az okozza, hogy itt vidéken kevés olyan termék kapható, amelyek nekem is megfelelnk, és még az is, hogy nincs konditerem."

Nem eszem fehérlisztet


Kevesen tudják, hogy önmagában az, hogy finomított ("fehér") lisztet nem eszik valaki, nem sok vizet zavar a fogyókúrában. A finomított liszt attól különbözik a teljes kiőrlésű változattól, hogy a teljes kiőrlésű lisztbe - bármilyen gabonaféléből készül - a korpa is belekerül: a héj, és a héj alatt lévő fontos aleuronréteg is. Emiatt a teljes kiőrlésű liszteknek - legyen az teljes kiőrlésű búza, rozs, vagy bármilyen liszt - a rosttartalma magasabb, mint a finomított liszteknek. A magasabb rosttartalmú lisztekből készült péktermékek szénhidráttartalma lassabban szívódik fel, így tovább okoz jóllakottságérzetet, mint a fehér kenyér, vagy a zsemle. 



A finomított lisztekben egységnyi mennyiségben - mondjuk 100 grammban - körülbelül ugyanannyi kalória van, mint teljes kiőrlésű változatukban. Nem kalóriát spórolunk meg tehát, ha teljes kiőrlésű lisztből készült pékterméket fogyasztunk, hanem a több rost bevitele végett a vércukorszintünk lassabban fog emelkedni.



Tehát, sajnos az a rossz hír: önmagában az, hogy valaki nem eszik fehér zsemlét, vagy kiflit, nem fog hosszú távon fogyással járni.

Szénhidrát-rémhír


Rengeteg a tévhit akörül is, hogy a diabetikus termékeknek van-e szerepük a fogyásban. Minden fogyókúrás módszer így kezdi: ha fogyni akarsz, egyél kevesebb szénhidrátot. Ennek következtében túlsúlyos nők tucatjai kezdenek el kevés szénhidrátot enni, csökkentett szénhidráttartalmú termékeket választani. A szénhidrát pedig a legfontosabb energiaforrása az emberi szervezetnek: minden testi sejtünk szénhidrátból nyeri az energiát a nyugalmi anyagcsere fenntartásához. Ha pont a szénhidrátot csökkentjük, akkor hamarosan az összes testi sejtünk éhezni kezd: és ugyanúgy takaréklángra kapcsol a szervezet, mint a koplalás esetén.

Nyugodt szívvel jelenthetem ki: a túlsúlyos emberek nagy részénél nem az a hiba, hogy sok szénhidrátot eszik, így nekik semmi szükségük nincsen a diabetikus termékekre. A diabetikus termékeknek a cukorbetegek diétájában van egyedül szerepe.

Koplalás


Köszönhetően a havi ingyenes megvilágosító előadásainknak, rendszeres hírleveleinknek, valamint youtube-videóinknak, egyre több vendég érkezik meglepő alaptudással az anyagcserét hosszútávon lelassító négy fő táplálkozási hiba ismeretével. Különösen az első számú hiba, azaz a

A nem megfelelő mennyiségű energia bevitele marad meg mindenkiben elsőre. Sok ügyféllel találkozom, akik már eleve úgy érkeznek: 




- én biztosan keveset eszem, és az a baj, mióta hallgattam egy videódat a neten, azóta tudom...

Persze emellett ilyen ügyféllel is találkozom sokat: 

- én biztosan nem eszem keveset, én inkább a sokat eszem csoportba tartozom.

Sok ügyfélnek lesz igaza ebben a kérdésben a Táplálkozási napló elemzésen, azonban annál nagyobb a meglepetés, amikor ennek az ellenkezője derül ki, azaz az az ügyfél, aki eddig azt gondolta keveset eszik, kiderül, hogy sokat, az pedig, aki azt hitte magáról, hogy egyfolytában eszik, az maximum 1300 kalóriát visz be egy átlag napon.

Az egyik legfontosabb táplálkozási hiba: 


A nem megfelelő mennyiségű energia bevitele


Azon belül is a túl sok, és a túl kevés energia bevitele is gond. A túl kevés energia bevitele a szervezet létfontosságú életfunkcióihoz szükséges energiabevitel környékén, vagy az alatt kezdődik. 

Az, hogy mennyi energiára van szükséged a létfontosságú életfunkcióid működtetéséhez, az alapvetően függ az életkorodtól, a nemedtől, és a súlyodtól. Ezt hívjuk alapanyagcserének.

Az 1000 kcal környéki energiabevitel még egy sovány nőnek is kevés, nemhogy egy túlsúlyos hölgynek. 
Ilyen alacsony energiabevitel esetén a szervezet takaréklángra kapcsol, és a túlélés érdekében fokozott zsírraktárzásra kapcsol. Egy idő után, minél kevesebbet eszünk, annál kevésbé fogunk fogyni. 
(lásd korábbi blogbejegyzésem: Az is baj, ha keveset eszel?)

Konditerem nélkül


Ahhoz, hogy fogyjunk, olyan mozgásformát kell végeznünk, ami könnyű, alacsony intenzitású terhelést jelent a szervezetünknek. 
Semmi szükségünk nincsen tehát konditeremre: a legjobb zsírégető mozgás a könnyű tempójú gyaloglás, vagy biciklizés egy parkban. Súlyzókra, gépekre nincs szükségünk a fogyáshoz. A csoportos tornák, eszközös edzések szórakoztatóak tudnak lenni, és ha hozzáértő edző vezeti, akkor kiválóan segíthetik a fogyást. De enélkül is megy!




Remélem hogy ezen olvasói levélre való válaszaimmal sikerült néhány alapvető tévhitet eloszlatni az egészséges, hosszútávú fogyáshoz vezető úton. 

Sok sikert kívánok a fogyáshoz!

Héder Éva
dietetikus, fogyókúra szakértő
Fat Free Fogyókúra Központ




2014. március 24., hétfő

Bánatevés kontra káros szenvedélyek

Mit tegyünk, ha pótcselekvés az evés?


Sokat írtam, és beszéltem már az elmúlt években arról, hogy ha valaki koplalással akar fogyókúrázni, az hosszútávon csak azt fogja elérni, hogy még jobban lelassul az anyagcseréje, és inkább hízni fog, mint fogyni. A fogyni vágyás reményében nagyon sok nő kevesebbet eszik, mint amennyi a tényleges energiaszükséglete lenne. Ennek következtében lelassul az anyagcsere, és egy idő után takaréklángra kapcsol a szervezet, az illető pedig azt veszi majd észre, hogy nemhogy nem fogy, hanem még akár a "levegőtől is hízik.  (lásd: )
Ez a túl kevés energia bevitelének hibája.

Ma viszont egy másik esetről szeretnék írni, mégpedig a túl sok energia beviteléről, vagy más néven túltáplálkozásról.

Nemrégiben kaptuk ezt az olvasói levelet:

"Röviden: én bánatevő vagyok. Szakács szakoktató vagyok, és egész nap a szeretett ételek között vagyok. Az agyam helyett az állandó éhségérzet csökkentésén fáradozom. Hiába tudom, hogy nem tesz jót, nem tudok ellenállni az ételnek. Ráadásul a párommal állandóan veszekszünk, így ő iszik, én pedig eszem."




A túl sok energia bevitele, a folyamatos evés, és nassolás, és ha úgy tetszik "bánatevés" hosszú távon szintén lelassítja az anyagcserét, hiszen ha a szervezet nem tudja felhasználni a bevitt energiát, akkor a jó gazda elvén működve el fogja raktározni a többletet az ínségesebb időkre gondolva.
Sajnos, a túl kevés, és a túl sok energia bevitele is ahhoz vezet, hogy a szervezet fokozott zsírraktározásba kezd.


Szakmai ártalmak


Tény, hogy vannak bizonyos szakmák, ahol igen nehéz "diétázni", hiszen az, aki ételekkel foglalkozik, egész nap ételek között van, az biztosan nehezen áll ellen a kóstolgatásoknak is. A szakácsok, konyhán dolgozók ezért is ritkán vékonyak: valahogy az agyunkban is úgy áll össze a kép, hogy egy jó szakácsnak megbocsájtható, ha pocakja van. 
Egy vékony szakács láttán még talán az a kérdés is felmerülne bennünk, hogy talán nem főz jól? 




Ez kicsit hasonló helyzet ahhoz, amikor egy dietetikus, vagy fogyókúrás "szakértő" túlsúlyos. Ilyenkor is joggal gondolunk arra, hogy hogy magán nem tud segíteni? 
Pedig egy-egy keményebb műszak során a Fat Free Dietetikai Szolgálatában, amikor egész nap étrendeket tervezünk, és jobbnál jobb ételeket iktatunk a fogyni vágyók étrendjébe, nem állítom, hogy a mi agyunk nem az ételek körül kattog.


És a megoldás


Ezekben a helyzetekben az egyetlen megoldás a tervezettség. Hiába dolgozunk szakácsként, konyhán, vagy dietetikusként a számítógép mögött, ha úgy indulunk el reggel otthonról, hogy reggeliztünk, össze van készítve a tízóraink, és az uzsonnánk, tudjuk, mit fogunk ebédelni, akkor nem csábulunk el. 
Ha szakácsként meg is kóstolgatjuk főzés közben az ételt, ha nem vagyunk éhesek, akkor tényleg megállunk annál, hogy elég sós-e az étel, és nem a kóstolgatásokkal akarunk jól lakni. 
Hányszor mondjuk, hogy üres gyomorral ne menjünk vásárolni. Kicsit hasonló a helyzet itt is. A legrosszabb megoldás, ha úgy indulunk el otthonról, hogy benn majd úgyis eszem valamit...


Az evés mint pótcselekvés


Ez viszont már egy még komolyabb probléma, amely néha megoldhatatlannak is látszik. Az evés nagyon fontos örömforrás, és sokan vannak, akik stresszhelyzetre, pszichés fájdalomra, depresszióra evéssel reagálnak. Bizonyos típusú ételektől, édességektől ráadásul endorfin hormon termelődik a szervezetben, amitől valóban boldogabbnak érezzük magunkat. 
Hányszor halljuk azt is - és valljuk be, sok igazság van benne - hogy még mindig jobb, mintha innék, cigiznék, vagy ne adj isten még károsabb szenvedéllyel tenném átmenetileg boldogabbá, hosszútávon pedig tönkre magam.




A túltáplálkozásra hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint a legártalmatlanabb "szenvedélyre". Az alkohol szó szerint öl, butít, és nyomorba dönt, a dohányzással tönkretesszük a tüdőnket, az evéssel viszont "csak" túlsúlyunk lesz. Igen ám, de ha jobban belegondolunk, egy nagyobb súlyfelesleg már legalább annyi fölösleges egészségügyi rizikót hordoz, mint az italozás, vagy a dohányzás. A szív-, és keringési betegségekre, a 2-es típusú cukorbetegségre való hajlamot durván fokozza a súlyfelesleg, és a mozgásszegény életmód.

Tehát sajnos ki kell jelentsük, hogy a bánatevés, a túltáplálkozás ugyanolyan káros lehet hosszútávon, mint a túlzott alkoholfogyasztás, vagy a dohányzás.




Szokjunk le arról, hogy tervezetlen étkezésekkel tesszük boldoggá magunkat.


Hogyan szokjunk le a "bánatevésről"?


Nézzük, hogyan:

Ismerjük fel, hogy mitől vagyunk bánatosak, és ne törődjünk bele, különösen, ha nem átmeneti problémáról van szó. 
Más az, ha valaki például egy szerelmi csalódás miatt, pár hétig, pár hónapig használja ezt a technikát, mert ha jobban lesz, akkor valószínűleg meg is oldódik a probléma. 
Ha viszont benne élünk egy rossz házasságban, utáljuk a munkahelyünket, stb., akkor viszont ez egy tartós élethelyzet, amelyre hosszú távon megoldás kell. Nyilván könnyű lenne mondani, hogy váljunk el, keressünk másik munkahelyet, de egy ilyen helyzet megoldása sokszor évekbe telik, és ha addig csak eszünk, és eszünk...

Az ilyen helyzetekre inkább mást javasolnék. Mindenképpen keresnünk kell egy olyan "szenvedélyt", vagy "pótcselekvést", amellyel kitölthetjük a "kiüresedett" pillanatainkat. 
Jó tanács lehet ilyenkor egy új hobbi: kezdjünk el sportolni, közösségbe járni, vagy olvasni, kertészkedni, rajzolni, festeni, zenélni, újítsuk fel a lakást, vagy tanuljunk valami újat.
Nekem életem legnehezebb pillanataiban mindig a tanulás segített. Olyankor, amikor a legszomorúbb voltam, olyankor találtam ki mindig, hogy tanulok valamit, valami újat, ami lehetőleg teljesen más, mint amiket addig tanultam. 
Ennek eredményeképpen van már néhány dolog amihez értek, néha a fejemhez is vágják, hogy én már minden vagyok, csak akasztott ember nem... De hát az nem is lennék.

Az új hobbinak köszönhetően új utak nyílnak majd ki előttünk, új embereket ismerünk meg, és rá fogunk jönni, hogy a legártalmatlanabb szenvedély lett úrrá az életünkön. 
Ha sportolni kezdünk, akkor rájövünk majd, hogy a mozgás során legalább annyi endorfin, boldogsághormon szabadul fel, mintha befaltunk volna egy tányér plusz ételt, vagy egy fél tábla csokit.




Ha művészi tevékenységbe fogunk, akkor meg arra fogunk ráeszmélni, hogy milyen hihetetlen mélységű béke és nyugalom lakozik a lelkünkben mélyen, ami előbb-utóbb át fogja formálni az életünket.

Sok sikert kívánok az új életedhez!

Héder Éva
vezető dietetikus
Fat Free Fogyókúra Központ






2014. március 17., hétfő

Agyban dől el a fogyókúra?

Miről tehet a testünk túlélő rendszere?


Sokszor halljuk/mondjuk életünk bizonyos területeivel kapcsolatban - vagy azért mert valamit sikerül elérni, vagy azért, mert valamit nem sikerül -, hogy, "Na igen, ez elsősorban agyban dől el."




De vajon a fogyókúra, a sikeres fogyás is azon múlik, hogy hogyan gondolkozunk, és hogy vajon sikerül-e átkapcsolni a fejünkben bizonyos kapcsolókat?

A válasz sokszor nem egyértelmű.

Tehát, nézzük: agyban dől el?


Ha magát a nagy Elhatározást nézzük, akkor mindenképp. Mint ahogy minden nagy változáshoz, a fogyókúrához is az elhatározás az első lépés.

Csak nem mindegy, hogy mit határozol el!


  • Ha például azt határozod el, hogy holnaptól szigorú diétába kezdesz, és ha törik ha szakad, betartod, akkor valószínűleg fogsz veszíteni néhány kilót - de sajnos, ha már annyira le van lassulva az anyagcseréd, az sem biztos - de ahogy abbahagyod a drasztikus odafigyelést, nagy valószínűséggel vissza fogsz hízni, akár többet is, mint amennyit elveszítettél. Mert hiába az AGYAD vezérli a testi funkcióidat, a TESTED mégiscsak egy túlélő rendszer, aki az energiahiányra fokozott zsírraktározással fog reagálni. 
  • Ha pedig azt határozod el, hogy megérted a tested működését, akkor azt fogod megtapasztalni, hogy AGYAD és TESTED csodálatos harmóniában kezd együttműködni. Az így elért fogyás az, ami megtartható.


Az elhatározáson túl a vágyott célt elérni, azaz a CSELEKEDETET végrehajtani - valóban agyban dől el. Agyban dől el, hogy végigvisszük, vagy feladjuk. Agyban dől el, hogy egy fárasztó munkanap után az esti vacsoránál is tudunk-e ragaszkodni a vágyott célhoz, vagy hogy egy esős napon is felhúzzuk-e az edzőcipőt.



Az viszont nem agyban dől el, ha egy sikeresnek ítélt fogyás után legnagyobb jószándékunk ellenére visszahízunk. Ott TESTÜNK túlélő rendszere vette át az irányítást. 

Amíg életben vagyunk, AGYUNK a TESTÜNKKEL szoros harmóniában működik. A tartós fogyáshoz meg kell tanulnunk, hogy melyik területen az agyunk, és melyik területen a testünk az úr.

Ahol a test az úr


Gond az, hogy manapság az iskolákban nagyon kevés szó esik a valódi egészségnevelésről. Senki nem tanítja meg nekünk, hogy az egészséges táplálék az az üzemanyag, amellyel testünk tökéletesen működve teljesíti be életfeladatát.
Az emberek többsége ennek köszönhetően sajnos még alapszinten sem ismeri a teste működését, így még jobban ki van téve a meggyőző, de többnyire tudománytalan információözönnek. 

Azt gondolom, azt is hibás lenne gondolni, hogy csak pusztán attól, hogy mindennap elképzeljük magunkat vékonyan, de semmit nem teszünk, vagy olyan módszert választunk, amely csak mozgósítja testünk túlélő rendszerét - le lehetne fogyni. 
Viszont a mentális erő, és a hit, hogy sikerülni fog elképesztő módon megtámogathatja egy intelligens módszer eredményességét.

Egy Olvasónk kedves leveléből idéznék zárszónak:


"Egy biztos azt már tudom, hogy minden agyban dőlik el először és a vágyott célt csak utána tehetjük hatásossá vagy elérhetővé a cselekedeteinkkel. Az iskolákban a sok blabla évszám helyett inkább az egészségmegőrzésre és testünk nem csak külső, de belső szépségére is nagy hangsúlyt kellene fordítaniuk! De ha egyszer nem tanítják, nem tudhatjuk!
Most én már eldöntöttem és most is míg írok neked egy nagy adag jégsalátát eszek szőlő mag olajjal és friss citrommal leöntve. Én már eldöntöttem (agyban is), hogy egészségesen akarok élni, és a sok rossz reklámot úgy fogom fel, hogy (el akarnak tenni mennél hamarabb láb alól, de előbb belőlem IS meg akarnak gazdagodni) Jó úton haladnak mert irtó finomak a íz fokozott műkaják) :) Nem tudom, hogy segített-e valamit, amit írtam de csak gépeltem mint egy robot. Én is örülök, hogy ki írhattam magamból, amit gondolok! :)"



Héder Éva
vezető dietetikus
Fat Free Fogyókúra Központ