2014. január 26., vasárnap

Grillezett csirkemell párolt zöldséggel - tényleg ez a fogyás titka?

Hízlal-e a kenyér, hízlalnak-e a tészták, és a gabonafélék?


Praxisom során gyűjtött tapasztalataim alapján a legtöbb fogyókúrázó egy dologban ért biztosan egyet: a szénhidrátbevitelt a fogyókúrás étrendben csökkenteni kell, vagy lehetőség szerint száműzni.


Sajnos azonban ez a tény nem feltétlenül igaz! 

 

Először is, a szénhidrát a legalapvetőbb energiaforrása az emberi szervezetnek. Szervezeted minden sejtje képes szénhidrátból energiát nyerni, míg más energiaforrásból, például zsírból csak a vázizomzat sejtjei, és a szívizom sejtjei tudnak.
Ez azt jelenti, hogy ha nem elegendő a szénhidrát beviteled, mert például száműzöd a kenyeret, a tésztát stb. az étkezéseid során, akkor zömében az összes testi sejted, köztük az idegrendszer sejtjei is éhezni kezdenek.
Ha pedig éheznek, akkor az látszatfogyással lesz egyenlő. Vagyis, tényleg beindul a hőn áhított fogyásod, azonban egyből vissza is jönnek az önmagad sanyargatásával leadott kilók, ahogy visszatérsz korábbi táplálkozásodhoz.

Szénhidrátra tehát szükséged van ahhoz, ha nem ideig-óráig akarsz csak fogyást elérni, vagy pedig nem akarod egy életen át sanyargatni magad, hogy ne hízzad vissza a leadott kilókat.
Szénhidrát és szénhidrát között azonban valóban van különbség.

 

Nézzük, mire érdemes odafigyelned, ha fogyni szeretnél?


Az úgynevezett komplex, összetett szénhidrátok, a keményítő a szervezetet hosszú távon látja el energiával. 

Ezeknek a fogyasztása kiemelten fontos a nap folyamán, hiszen ettől lesz energiád, ettől fogja a szervezeted kikapcsolni a raktározást: hiszen ha a vércukorszinted kiegyenlített, nincsenek nagy kiugrások, és mély zuhanások benne, akkor megfelelően el vagy látva energiával, se túl sok, se túl kevés, nem kell tehát raktározni.

Ezzel szemben az egyszerű szénhidrátok, a cukrok, édesipari termékek, finomított lisztből készülő péktermékek gyorsan szolgáltatnak energiát, gyorsan emelkedik a vércukorszint, de nem túlságosan sokáig tart ki a hatás, tehát újból éhes leszel, újból eszel, és így összességében több kalóriát fogyasztasz el, mint azok, akik összetett szénhidrátok fogyasztásával fedezik az energiaszükségletüket.


Ha valamit tehát tényleg nem árt csökkenteni fogyókúra során, az az egyszerű szénhidrát. Szerencsére azonban nem kell teljesen mellőzni az édességet!

Az igazságra fény derül


Az elmúlt napokban két olyan kedves - azóta ügyfelemnek - a táplálkozási naplóját elemeztem ki, akik arra hivatkoztak, hogy tudatosan, egészségesen próbálnak táplálkozni, nem esznek sokat, mégsem megy a fogyás, ráadásul mindketten arra panaszkodtak még, hogy kevés az energiájuk, össze-vissza éreznek éhségérzetet, és sokszor rosszkedvűek.

Három napos táplálkozási napló elemzésével kezdtem. Döbbenetes hasonlóságok mindkettejüknél, pedig az egyikük egy harmincas éveiben járó hölgy, a másik pedig egy középkorú fiatalember.
Történetesen mindketten arról számoltak be, hogy száműzték a kenyeret az életükből. A fiatal lány abonettet, hamlettet elvétve fogyasztott, a férfi viszont egyáltalán nem fogyasztott gabonafélét, tésztát. Ebéd után mindketten már csak zöldségköretet fogyasztottak a hús mellé, és gyümölcsöt. 




Délután négy óra körül viszont, szinte egyetlen nap sem bírták ki, hogy ne fogyasszanak valami kis édességet, a férfinél ez gyakran kimerült egy-két-három túró rudiban, a lány viszont sokszor nem érte be ennyivel, és túrós táskát, kakaós csigát, pilóta kekszet kívánt. Ilyenkor viszont mindketten arra a következtetésre jutottak, hogy a mai nap sem ért semmit a fogyókúrájuk során…





Amikor kielemeztem három napos táplálkozási naplójukat, azonnal látszott, hol a hiba. A nagy „szénhidrátkerülő” diétával elérték azt, hogy napi össz energiabevitelüknek 20-30%-a esett a szénhidrátokra, és sajnos ebből az alacsony százalékból is sok jutott az egyszerű szénhidrátokra. 


Hiába tartották mindketten tudatosnak magukat a táplálkozásban, a kieső energiát (amit az összetett szénhidrátok fogyasztásával kellett volna bevinni) zsírbevitellel, és fehérjebevitellel próbálták pótolni, nyilván nem tudatosan. Így jött ki mindkettejüknél közel azonos tápanyagarány: 20-30% szénhidrát, 35-40% zsír, és 25-30% fehérje, az egészséges 50-55% szénhidrát, maximum 30% zsír, és 15-18% fehérje helyett. 





És természetesen ennek köszönhetően még energiájuk sem volt elég, rosszkedvűek voltak, enerváltak. A többlet fehérjét nem használja energianyerésre a szervezet, csak beépíti, a fölösleges mennyiséget üríti. Ahhoz pedig, hogy zsírt égessünk, mozogni sem árt…

A történet érdekessége, hogy ahogy átálltak egy kiegyesúlyozott energiabevitelt engedélyező étrendre, beindult a fogyás, mindketten magas energiaszintről számoltak be, és a kínzó édességvágy is megszűnt, ami természetes, hiszen ha megfelelő az energiaeloszlás, akkor délután négykor sem kell a szervezetünknek extra, gyors energia…


Kell-e akkor viszont csökkenteni a szénhidrátbevitelünket, ha otthoni fogyókúrával próbálkozunk?


Teljes biztonsággal ezt csak akkor lehet megállapítani, ha szakember elemzi ki legalább három napos táplálkozási naplódat, azonban az esetek többségében nyugodtan kijelenthetem, nem kell csökkenteni a szénhidrátbevitelt, és nem kell sanyargatnunk magunkat, nem kell drasztikus eszközökhöz folyamodjunk, hogy hosszú távon működjön a fogyás.

Remélem a fenti cikk elolvasása után ki-ki döntse el, egyetért-e egy kedves olvasónkkal, amivel úgy gondolom lezárhatjuk ezt a témát:

„Nekem a fogyás ill. a súly megtartás legjobban az gátolja, hogy én nagyon szeretem az ízeket. A jó ízű húsos ételeket. Nagyon szeretem a süteményeket és mindenféle édességeket. Amikor (kb. két évente) rá tudom venni magamat a drasztikus fogyókúrára. Megvonok magamtól minden finomat. Azonban nem megy, hogy egy életen keresztül sanyargassam magamat és csak sóvárogjak egy kis édességért, vagy egy adag finom szaftos husiért. Így aztán amit 3/4 év alatt kínkeservesen leadtam egy, másfél év alatt vissza kúszik rám és mint most is már rettegek a nyártól, hogyan tudnám újra leadni. A grillezett csirkemell párolt zöldséggel a siker titka, ez az én receptem. Egyébként amiket küldtök, sok mindennel tisztában vagyok, de még a halálos ítélet is jobb annál, hogy az előttem álló éveket sanyargatással éljem le.”

A szerző hozzáfűznivalója: A grillezett csirkemell párolt zöldséggel egy-egy ebédre elfér, azonban felejtsünk már el egy életre fogyóKÚRÁKban gondolkodni!!! 


 

Ha szeretnéd, hogy a te háromnapos táplálkozási naplódat is kielemezzem, gyere el egy személyes konzultációra! (Időpontegyeztetéshez hívd a 06/30-599-0631-es telefonszámot!)

Nagyon szép napot, és további jó olvasgatást kívánok,




Héder Éva
vezető dietetikus
Fat Free Fogyókóra Központ

2014. január 19., vasárnap

Rabságunk súlyai - De két fülünk van csak!

Mennyire vagyunk szabadok?

A lélek szerepe a testsúlycsökkentésben

 

"Nos, 5 gyermeket szültem 11 év alatt. Imádom őket, de gondolni való, hogy mennyire lefoglalnak ők és a teendőim. Nincs időm sportolni, illetve estére már kedvem és energiám sem marad.
Kicsit kiszolgáltatottnak érzem a helyzetem, a férjem nagyon sokat dolgozik, én az anyai örömök mellett azért néha bezárva, néha rabszolgának érzem magam, ami nem igazán boldog állapot.

Vigaszt nyújt a rágcsálás bizonyos szinten. Sőt, ez az evéskényszer tör rám, ha feszült vagyok, ideges.

Ha kicsit szabadabb lehetnék, alkothatnék. Ha lenne egy kis segítség, akire lehetne hagyni a gyerkőcöket, hogy a párommal kettesben elmehessünk pár órára, már sokat javulna a helyzet.


Megállapítottam, hogy akkor voltam vékony életemben, amikor szabadnak éreztem magam. 

 

A bezártság, a család kiszolgálása, és saját magam teljes háttérbe szorítása feszít annyira belülről, hogy mindez evéskényszerben nyilvánul meg. És a diéták terén sem vagyok kitartó emiatt. Elég egy kis érzelmi labilitás, és vége, jön a zabálás. Aztán persze még nyomorultabbnak érzem magam, önbecsülés nulla, és ez így megy már évek óta. Azért gondolom nem egyedi az eset:)

Szóval a körülmények és a lelkiállapot együttes hatása szerintem az ok.
Persze az idő előre haladtával a kilók is nehezebben mennek le, nagyon ragaszkodnak, mind a 30kg felesleg!!! Remélem segíthettem:)
Üdv: Kriszta"



A fenti olvasói levél kapcsán néhány olyan gondolat rohant meg, amit szeretnék veletek megosztani.

1. A Lélek szerepe a testsúlycsökkentésben

Ma már az orvostudomány egy része is elismeri,  hogy a lélek vagy ha úgy tetszik, szellem minden testi folyamatot irányít. Ezért ma már szakirodalmak tömkelege foglalkozik azzal, hogy milyen lelki eredetű tényezők állnak a súlyfelesleg kialakulása, és a fogyási képtelenség hátterében.

Csak a teljesség igénye nélkül:

  • Önbizalomhiány („védőháj”)
    Önmagunkban való hit hiánya, saját értékeink téves megítélése (súlyfeleslegünkkel magyarázhatjuk kudarcunkat)
  • Introvertált, zárkózott személyiség (ha nincsen a közelünkben senki, akivel megoszthatjuk problémáinkat, és magunkba zárjuk, addig a kilókat is magunkba zárjuk, „nem engedjük el” – hasonlóan a székrekedés problémájához)
  • Magánéleti gondok, nőiségünkben jelentkező, megoldatlan problémák (szeret-e még életem párja, elég vonzó nőnek tart-e, esetleg elfáradt a kapcsolatunk, csak magamnak sem merem bevallani)
  • Kudarcorientált személyiség (tudat alatt nem hisszük el, hogy nekünk sikerülhet lefogyni, „nekem semmi sem sikerül”, negatív gondolkodás, pesszimizmusra való hajlam)
  • Túlhajszoltság, stressz (ha nem hagyunk időt lelkünk töltődésre, a szervezet csinál nekünk időt, nő a testsúly, csökken a teljesítmény)
  • Korlátozó élethelyzet (nem olyan életet élünk, amilyet szeretnénk, nem olyan munkát végzünk, amit szeretünk, nem olyan kapcsolatban élünk, amilyenre vágytunk)

2. Mennyire vagyunk szabadok?

Érdemes elgondolkodni néha, hogy mennyire vagyunk szabadok. Hogy azt csináljuk-e, amit szeretnénk, hogy olyan munkát végzünk-e, amit szeretünk, olyan életet élünk-e, amilyet szeretnénk. A szabadság az, ha van választásunk. Ha azt érezzük, körbezárt az élet, hogy nincs lehetőségünk változtatni, akkor valóban rabszolgaságban élünk.

De én azt gondolom, mindig van választás. Nyilván egy öt gyerekes családanyának, akinek nincs segítsége a gyereknevelésben, annak más lehetőségei vannak, mint egy független, dolgozó nőnek. Igaz az is, hogy egy jómódú, magas jövedelmű fogyni vágyónak más, és több lehetősége van, arra, hogy válogasson, mit eszik, mit vásárol, stb. De pár apró, és mégis nagyon fontos életmódi tényezőkben mindenkinek van lehetősége változtatni.

Erről eszembe jutott Ákos 2084 című albumáról a Tipikus sztereó című szám egyik sora:


"Az aki gazdag, sok hangszórót kaphat
De két füled van csak"


Mit is jelent mindez?

A túlsúly kialakulása, (a fenti hölgynél 30 kg felesleg), azaz a szervezet fokozott zsírraktározásra való hajlama, azaz az anyagcsere lelassulása - pénztárcától, időhiánytól, és mindentől függetlenül - pár apró hibának a módszeres elkövetéséből adódik az életmódunkban.

Mivel az emberi szervezet táplálék forrásból nyeri az energiát, amiből aztán működteti a létfontosságú életfunkcióinkat, ezért ha a táplálkozásunk nem megfelelő, az valóban fontos tényező az anyagcsere lelassulásában.


  • Ha nem eszünk eleget, azaz koplalunk
  • ha sokat eszünk, 
  • ha kevésszer eszünk egy nap (napi 1-2 étkezés)
  • ha sokszor eszünk egy nap (nassolás)
  • ha csökkentjük a komplex szénhidrátbevitelt
  • ha túl sok a cukor, és a finomított szénhidrát bevitelünk
  • ha zsírdúsan, 
  • ha fehérjedúsan táplálkozunk
  • ha nem reggelizünk
  • ha a este eszünk sokat
  • ha nem iszunk elég folyadékot
  • ha rendszertelenül táplálkozunk, 

Ez már bőven elegendő ok arra, hogy a szervezet többlet zsírraktározásba fogjon, hiszen nem jut be megfelelő minőségű üzemanyag ahhoz, hogy működni tudjon.

Ahogy mindenkinek két füle van van csak, úgy az is igaz, hogy mindenkinek az anyagcseréje ugyanúgy gyorsítható csak fel. A négy fontos, súlyos táplálkozási hiba kijavításával, amelyek az anyagcsere lassulását eredményezték.

Tehát visszakanyarodva a szabadság kérdéséhez, én úgy gondolom, hogy a Tudás az, ami felszabadít. 
Ha megértjük az okokat, amelyek az anyagcsere lelassulásához vezettek, megint lesz választásunk.


Hogyan?

Hát természetesen nem időnk lesz több.
Ha eddig nem volt segítségünk, akire bízzuk a gyerkőcöket, nyilván továbbra sem fog bekopogni az ajtónkon egy önkéntes segítő.
Ha eddig az evésben találtunk örömforrást, és így vezettük le a stresszt, akkor még erről sem kell leszoknunk.
Nem kell továbbra sem olyan élelmiszereket vásárolnunk, amelyeket eddig sem vettünk.

Viszont ha megszerezzük a tudást, a tanultakat alkalmazva egyszer csak azt fogjuk észrevenni, hogy jobb döntéseket hozunk.

  • Hogy az édességről nem lemondunk, hanem betervezzük tudatosan az étkezésünkbe, arra figyelve, hogy ne boruljon meg a napi tápanyagarány.
  • Hogy nem koplalunk, hanem megtanulunk sokszor, eleget enni, semmivel sem többet, és semmivel sem kevesebbet, mint a szükségletünk.
  • Hogy ha egy nap többet ettünk, mint kellene, akkor másnap nem fogunk szigorú diétába.
  • Hogy esetleg bevonjuk a családunkat is a közös projektbe, hiszen az aki TUD, az szeretné osztani a tudást.
  • Hogy észrevétlenül alakul át az életünk.


És így, talán csak így, észre fogjuk venni, hogy újra szabadok vagyunk, hiszen változtunk. 

Ugyanazt az életet éljük, családban, az öt gyerkőc talán ugyanúgy ott rohangál körülöttünk, de már rég lefogytunk, mert megértettük, hogy hogyan működik a szervezetünk.
A tudás felszabadított.

Nincs is más hátra, mint továbbadni a tudást, az öt gyerkőcnek. Az egészséges, túlsúly mentes életmódra nevelést nem lehet elég korán elkezdeni.

Ha szeretnéd megérteni te is a súlyfeleslegedhez vezető okokat, akkor vegyél részt ingyenes konzultációmon! (Időpont-egyeztetéshez hívd a 06/30-599-0631-es telefonszámot.)

Várlak szeretettel!

Héder Éva
Fat Free Fogyókúra Központ
vezető dietetikus




2014. január 12., vasárnap

Mennyit híztál Karácsonykor?

Hány kiló pluszt eredményeztek az ünnepek?

Fat Free Fogyókúra Központ 2014 január Kutatás

 

A Karácsony három napja alatti többlet energiabevitel majdhogynem normálisnak tekinthető.
Ki tudna ellenállni a finom falatoknak, a családi hagyományoknak, a közös nagy, szeretetteli vacsoráknak? Ki az, aki meg tudja állni, hogy ne fogyasszon az isteni beigliből, majonézes krumplisalátából, és az összes többi mennyei fogásból?

Abban mindannyian egyetértünk, hogy karácsonykor nem lehet, és nem is kell diétázni. Na de akkor hogy lehet, hogy van akinek sikerül tartania a súlyát karácsony alatt, mások pedig akár 3 kg-t is hízhatnak a három nap alatt. A sors igazságtalansága áll a háttérben? Megnyugtathatlak, biztosan nem. 

Köszönjük, hogy ennyien kitöltöttétek a kérdőívünket (összesen 163 fő) és nézzük az eredményeket:



A hízás mértéke ilyen esetben attól függ, hogy kinek mennyire van lelassulva az anyagcseréje.
Álljunk meg egy szóra! Mindig emlegetem ezt a kifejezést, de meg is szoktam, hogy visszakérdezek: mindenkinek világos-e mit nevezünk lassú anyagcserének.
A lassú anyagcsere nem más, mint amikor a szervezet fokozott zsírraktározást folytat, és a meglévő zsírraktárakat nem engedi el a túlélés érdekében. Ilyenkor szoktátok azt mondani: “a levegőtől is hízom”. És ez igaz is. A lelassult anyagcsere miatt a levegőtől is hízunk.

A lassú anyagcsere azonban már következmény. Többnyire a gyakori fogyókúrázás, energiahiányos étrend, komplex szénhidrátszegény, cukordús étrend, a nem megfelelő étkezési gyakoriság, és a rendszertelen táplálkozás következménye.
Tehát többnyire mi magunk lassítjuk le az anyagcserénket a nem megfelelő táplálkozási szokásainkkal, és a mozgásszegény életmóddal. Emiatt hízunk. És a lelassult anyagcserénk csak megörül az ilyen karácsonyi extra energiabevitelnek:
sok bevitt kalóriából még többet tud raktározni. Azaz, hogy ki mennyit hízott karácsonykor teljes mértékben összefügg azzal, hogy ki mennyit hízott a Karácsony 3 napja alatt.
Azok híztak 2 kg fölött, akiknek nagyon le van lassulva az anyagcseréjük.

Nézzük:
  1. Ha 2,5- 3 kg-t híztál a Karácsony három napja alatt, azaz majdnem napi 1 kg-t, akkor te nagy valószínűséggel azok közé tartozol, akiknek már évek óta le van lassulva az anyagcseréje, feltehetőleg évek óta küzdesz súlyfelesleggel, talán egyre több a súlyod. Emellett a karácsonyt leszámítva, nem eszel sokat, sőt, talán nem is érted, hogy miért van az, hogy mások sokkal többet esznek, mégisem híznak, rajtad pedig minden plusz falat meglátszik. Idézek egy most kezdő vendégünktől: “a beigli ránőtt a hasamra, legalábbis a mérete, és a formája szerint”
Neked azt javaslom, hogy minél előbb hagyj fel a “fogyókúrákkal”, és járj utána dietetikus szakemberrel, hogy a táplálkozási hibáid kijavítása mellett gyorsítsátok fel az anyagcserét, hogy kikapcsoljon a többlet zsírraktározás.

  2. Ha 1,5-2 kg a hízás, akkor neked is le van lassulva az anyagcseréd. Valószínűleg nem olyan komoly a baj, mintha 2,5-3 kg-t híztál volna, de hogy a jövőben se lassuljon le még jobban az anyagcseréd, ahhoz szükséges lenne felmérni a jelenlegi táplálkozási szokásaidat. A fokozott zsírraktározásnak mindig oka van, így ha ezt sikerült megtalálni szakember segítségével, akkor könnyedén felgyorsítható az anyagcseréd.

  3. Ha 0,5-1 kg a hízásod, az szinte normálisnak tekinthető. Ha te ennyit híztál, akkor valószínűleg már azóta le is adhattad, de ha nem, akkor könnyedén leadhatod. A legtöbb gyors anyagcseréjű ember az ilyen napok közötti testsúly ingadozást szinte észre sem veszi, ha visszatérünk normál táplálkozási szokásainkoz, ez a pár kiló magától megszűnik.

  4. Ha egyáltalán nem híztál, akkor gratulálunk! Ha semmit sem vontál meg magatól, amit megkívántál a karácsony három napja alatt, mégsem híztál, akkor jó hír, hogy neked biztosan nincsen lelassulva az anyagcseréd. Valószínűleg nincs is komoly súlyfelesleged. 
A másik eset, hogy van ugyan súlyfelesleged, de karácsony alatt is tartottad a diétát. Ha ez így van, akkor az mindenképpen elmondható, hogy nagyon kitartó vagy, azonban a súlytartás titka nem az aszkéta életmódban, hanem a gyors anyagcserében rejlik. Ha úgy érzed, hogy neked is probléma a lassú anyagcsere, és a fokozott zsírraktározás, (és a súlyodat csak nagy odafigyeléssel, megtartóztatással tudod tartani), akkor neked is ajánlható egy Táplálkozási napló elemzés.

    Végül egy jó tanács:


    Ha nagyon le van lassulva az anyagcseréd, azaz többet híztál, mint 1,5 kg karácsony alatt, akkor neked azt tanácsolnám, hogy ha szeretnél fogyni, semmiképpen se egy újabb "fogyókúrával", "kolléganő által ajánlott csodadiétával", vagy az "interneten olvasott kevésbé tudományos diétákkal" kísérletezz. Ezeknek a hosszú távú következménye csak annyi, hogy néhány keserves látszatkiló leadása után még jobban lelassul az anyagcsere, és bekövetkezik a visszahízás.
    Helyette szeretettel várlak ingyenes konzultációimon. (06/30-599-0631)


    Héder Éva
    vezető dietetikus
    Fat Free Fogyókúra Központ

2014. január 11., szombat

Miért fontos a személyre szabott étrend?

Miért nem jó a "kölcsönkapott" diéta?


"Én sok mindent teszek az egészségemért. Nem eszem fehér lisztből készült termékeket, a húsok közül csak halat és csirkemellet eszem (fűszerek és zsiradék nélkül), nem eszem csak dietetikus termékeket, és egy nap maximum 1000 kalóriát viszek be. A problémát az okozza, hogy itt, vidéken kevés olyan termék kapható, amelyek nekem is megfelelnek, és még az is, hogy nincs konditerem.
"

A fenti levélben fogalmazta meg a problémáját egy olyan olvasónk, aki az utóbbi időben nem tudott fogyni.


Kevés energia bevitele:

Sajnos azt kell mondjam, nem véletlenül. A napi 1000 kcal energiabevitel annyira kevés, hogy anélkül hogy tudnám, hogy hány éves a hölgy, hány kiló, anélkül is megállapíthatom, hogy ő biztosan nem eszik eleget. Sőt, valószínűleg még annyi energiát sem visz be táplálék formájában, amennyi a létfontosságú életfunkciót sem fedezi.
Ezért lelassult az anyagcseréje, és bekapcsolt nála a túlélő program, amire a fokozott zsírraktározás, és a meglévő zsírraktárak védelme a jellemző. Ezért sem tud fogyni.

A túlsúlyos emberek gyakran esnek abba a hibába, hogy tudatosan csökkentik az energiabevitelt, a fogyás reményében. Azonban a sok sikertelen fogyókúra következtében az energiahiány már olyan mértékű, akkor pont ez az energiahiány, koplalás lesz a fogyás legnagyobb akadálya.


Szénhidrát szegény étrend:

A finomított lisztből készülő péktermékek kihagyása az étrendből előnyös lehet, de csak akkor, ha nem társul a nap végére ehhez szénhidráthiány, azaz például teljes kiőrlésű lisztből készülő péktermékeket, egyéb gabonaféléket viszont eszünk eleget. Sajnos a legtöbb fogyókúrás módszer azzal kezdi: együnk kevesebb szénhidrátot.

Téves az a gondolkodásmód is, hogy a sikeres fogyáshoz mindenféleképpen drága fogyókúrás termékek, diabetikus termékek lennének szükségesek. Egy egyszerű közért kínálatából is lehet optimális energiatartalmú, és tápanyagarányú étrendet összeállítani.

Ha a hölgy csak halat, és csirkemellet eszik, akkor felmerülhet a vöröshúsok hiánya miatt bizonyos ásványi anyagok hiánya, elképzelhető, hogy nem elégséges a fehérjebevitel sem. Az étkezési zsiradékaink között vannak kifejezetten hasznos zsírsavak, (például egyszeresen telítetlenek, omega 3, omega 6, stb.) A fűszereknek nincs energiatartalma, ezért a fogyókúrát nem zavarják. Sőt, a kímélő fűszerezés kifejezetten előnyös lehet az emésztési folyamatra nézve. Sorolhatnám még tovább is, de inkább foglaljuk össze a lényeget:


A személyre szabott étrend szerepe fogyókúrában

A dietetikus kiszámolja életkorod, és testtömeged, munakvégzésed jellege, és sportaktivitásod, valamint nemed alapján azt az energiamennyiséget, amennyire mindenképp szükséged lesz, akkor is, ha fogyni szeretnél.


  • Felméri jelenlegi táplálkozási szokásaidat, azaz kiszámolja, hogy 
  • mennyi energiát vettél magadhoz eddig, 
  • milyen táplálkozási hibákat vétettél, amelyek lelassítják az anyagcserét, 
  • milyen ételeket, élelmiszereket szeretsz, melyeket nem, 
  • mik a kedvenc ételeid, 
  • főzöl-e minden nap, ha nem, akkor viszont hol szerzed be a meleg ebédet, 
  • mikor vásárolsz be, és hol, stb.

Ezek figyelembevételével összeállítja neked a személyre szabott étrendedet, amelyet csak be kell tartanod, és háromhetente jelentkezned kontrollra. Az étrendben ugyanúgy helye van a kedvenc receptjeidnek, és az olyan szokásaidnak, amiről nem szeretnél lemondani hosszú távon, pl. kávézás, hetente kétszer-háromszor édességfogyasztás, stb.


Egy ilyen testreszabott étrenddel

  • elkerülheted, hogy anélkül csökkentsd az energiabeviteledet a fogyás reményében, hogy tudnád, hogy egyáltalán sokat eszel-e
  • elkerülheted, hogy a kenyértől, és a gabonaféléktől való óvakodásod észrevétlenül fordítsa át szénhidrátszegénnyé a táplálkozásod, mert ettől csak gyülekeznek majd a plusz kilók,
  • elkerülheted, hogy drága fogyókúrás termékekre kelljen költened, hiszen azokon úgysem élhetsz egy életen át,
  • elkerülheted, hogy az egyoldalú, esetleg hiányos táplálkozásod miatt egészségügyi problémáid legyenek, illetve, hogy meglévő problémáid ne súlyosbodjanak,
  • és elkerülheted, hogy idő előtt feladd.

    Váruk szeretettel ingyenes konzultációnkon! (06/30-599-0631)

    Héder Éva
    vezető dietetikus
    Fat Free Fogyókúra Központ

Ne kezdd monodiétával az évet!

Monodiéták és az egyoldalú táplálkozás

Család-Barát Magazin, 2014 01.07



A múlt héten a Monodiéták témakörében a Család-Barát magazin vendége voltam. Monodiétáknak azokat a diétás megszorításokat értjük, amikor valaki napokon, rosszabb esetben heteken keresztül egyféle ételt, vagy élelmiszert fogyaszt. Az egyféle élelmiszer kiválasztásánál leggyakrabban a szőlőre, a rizsre, vagy a burgonyára esik a választás, így a szőlődiéta, a rizsdiéta, és a burgonyadiéta a legnépszerűbb közülük.

A dietetikus véleménye a monodiétákról:

Az egyféle étel, élelmiszer fogyasztására alapuló diéták nagyon hamar egyoldalú táplálkozáshoz vezetnek. Nincs olyan étel, élelmiszer, amely az összes létfontosságú makro, és mikrotápanyagunkat megfelelő mennyiségben tartalmazná, így hamar hiányállapotok léphetnek fel.
A lassú anyagcserét fenntartó táplálkozási hibák közül a monodiétákkal biztosan elkövetjük a következő hibákat:

  1. Nem elegendő mennyiségű energia bevitele
    Ha az első egy-két napon eleget ettünk is, a harmadik, negyedik napon már biztosan nem kívánjuk ugyanazt az ételt, azaz egyre kevesebbet eszünk. A kevés energia bevitele bekapcsolja a túlélő programot.
  2. Nem megfelelő tápanyagarány:
    Az optimális szénhidrát, fehérje, zsírarány kötelezően borul a monodiéták alkalmazásakor. 
  3. Rendszertelenség:
    Ha 3-4 nap után visszatérünk normál táplálkozási szokásainkhoz, és újra elkezdünk "normálisan" táplálkozni, a szervezet a lelassult anyagcsere következtében még többet fog raktározni.

A monodiéták helyett nem lehet eleget hangsúlyozni az Életmódváltás szerepét!


Héder Éva
Vezető dietetikus
Fat Free Fogyókúra Központ


2014. január 5., vasárnap

2014 a cselekvés éve

Kedves Fogynivágyó!



Ismét véget ért egy év.
Az Idő kereke monoton rója tovább végtelen köreit, de az előttünk álló 365 új nap ígérete és bizakodása egy pillanatra lelassít minket.
Töltünk egy pohár italt, ledobjuk magunkat egy kényelmes fotelbe és egy kicsit átgondoljuk mi történt, mi történhetett volna velünk.
Mit szerettünk volna és hová jutottunk valójában.

 


Nagyon fontos ez az évről évre megismétlődő pillanat.
 Ilyenkor, ebben a kicsit ünnepélyes percben végigtekintünk az életünkön.
Aztán látunk amit látunk.

Talán megvonjuk a mérleget.
Talán elégedettek vagyunk, talán nem.
Talán őszinték vagyunk magunkhoz, talán nem is annyira.

A mérlegben vannak álmok, célok, tervek és persze a Valóság. 
Vannak köztük fontosak és kevésbé fontosak.
Vannak amelyeket megvalósítottunk, megoldottunk, vannak amelyeket elkezdtünk, de félbehagytunk és vannak, amelyeknek neki se mertünk futni.

 Az év eleje akarva akaratlanul az őszinteség pillanata is. 
Itt muszáj a tükörbe néznünk. 



  • Miért nem sikerült idén sem lefogynom?
 
  • Hány próbálkozásom volt, amelyeket idő előtt feladtam?
 
  • Miért nem tettem újabb egy éven át semmit az egészségemért? 

  • Miért engedem, hogy a dolgok egyre rosszabbra forduljanak?
 
  • Miért van még mindig rendetlenség, olykor káosz a fejemben és néha a dolgaim között?

  • Miért keresek állandóan kifogásokat?

  • Miért nem találom a működő megoldást?

  • 

Lustaság?
    Bizonytalanság?
    Szervezetlenség?
    Hitetlenség?
    Motiválatlanság?
    A tudatosság vagy az önbizalom hiánya?
    
Vagy talán megint valaki más a hibás? 
  • 
A lehetetlen körülmények?
  • A főnök?
  • A válság?
  • A Fidesz?
  • A szocik?
  • A zasszony?
  • Vagy az a “büdös kölyök”?
  • A hülye pasim?
  • Vagy ez az ország?

Pedig azok az Álmok valahol itt vannak a fejünkben. 
Vagy nevezzük inkább Vágyaknak őket?



Olykor egy kávé mellett elmerengve újra és újra felsejlenek.
 Jobb esetben talán már le is írtuk valahová egy papírra, a füzetünkbe vagy a számítógépben egy “Álmaim” vagy a “Vágyaim” elnevezésű mappába.

 


De hát akkor most, amikor ismét eltelt kerek egy év, hol is tartok velük? 
Most jobban tudom, mit kellene tennem, mint tavaly ugyanilyenkor? 
Tudatosabb vagyok, mint 365 nappal korábban? 



Tudás, tudatosság… Fontos szavaknak tűnnek!
 Talán valahol itt kellene keresgélnünk a megoldást?


Mindig az Álomtól indulunk.
Van aki bátran álmodozik, van aki megmosolyogja az álmodozót, van aki pedig egyenesen gúnyos hangon lehurrogja azt, aki az álmairól mer beszélni. 



Pedig mindannyiunknak megjelennek az Álmok vagy Vágyak képek formájában az elménkben.
Új és új képek.
Néha persze mindig ugyanaz, de újra és újra.
Nem valóság, de valami ködös lehetőség.
Esetlegesség.
Egy kép, amit annyira jó nézegetni.
Jó elhinni, hogy megvalósulhat.
Hinni benne…
 Hinni benne…!?




Hinni benne!!! Hoppá!
 Hit!

 

Ez is fontos elemnek tűnik.

“Higyjünk magunkban! 


Higyjünk az álmainkban.

Higyjük el, hogy képesek vagyunk rá! 
Higyjük el, hogy meg tudjuk csinálni!“


Ha szerencsénk van, gyakran hallottuk ezt a szüleinktől, edzőinktől, tanítóinktól, barátainktól. 
De vajon hogyan kell hinni? 
Elég valami rejtélyes, titokzatos, transzcendentális erőhöz fohászkodni? 
Kérni az Univerzumtól? Imádkozni Istenhez vagy az őrangyalunkhoz? 




Elég csak kiírni a bejárati ajtóra, hogy mit szeretnénk, aztán hinni benne, esetleg hálásnak lenni mintha már meg is valósult volna, ahogy a Titok és a manapság olyan népszerű, a gondolat teremtő erejét hirdető könyvek tanítják?

 

Ez is nagyon fontos, de talán valami még hiányzik… 
Érezzük, hogy valami azért kellene még…
 Valami…

 

Valami ami létrehozza a változást!
Valami, ami megvalósítja az elménkben megjelent képet. 
Valami…



Valamifajta Erő?
 Valamifajta Erőre is szükség lenne?




Igen! Az Erő!!!


Az Erő jellemzője, hogy mozgásba hoz, elmozdít, átalakít, megváltoztat, átrendez. 
Ahol pedig az Erő megjelenik, ott megjelenik a Változás is. 
A Változás, ami lehet apró, kezdetben szinte észrevehetetlen, hatásában mégis jelentős. De a Változás lehet erőteljes, látványos, bámulatos, akár félelmetes és hihetetlen is. 

A Hit és az Erő között szoros összefüggés van.
Ha hiszünk benne, képesek vagyunk nagy Erőt, nagy Energiát befektetni.
Hiszek benne, ezért teszek érte. 
Ha nagyon hiszek, még bátrabban feszülök neki.

Ha nagy a befektetett Erő, nagy és látványos lesz a Változás is. 




Ez az, amikor a Hitnek ereje van.
Nem közvetlen, hanem közvetett.
A Hit az Erő által hat. 




Az Erőt viszont el kell indítani. Be kell vetni!

 

Itt ismét álljunk meg egy pillanatra!


Az Erőt elindítani, bevetni!
 

Elindítani, bevetni! 



Az elindítás vagy a bevetés már Cselekvést igényel.
 Az Erő bevetése azt jelenti, hogy Cselekvésre szántuk magunkat.
Cselekvés, megvalósítás, csinálás, megélés.

 


Ez az a pont, amit nem győzünk hangsúlyozni a Fat Free Testsúlycsökkentő Központban a vendégeinknek és klienseinknek.
 Ez az a pont, amire újra és újra figyelmeztetem magam. 

Cselekedj! Láss neki! Csináld! 




Cselekszünk? 
Cselekszünk vagy csak álmodozunk? 
Cselekszünk?
Vagy csak beszélünk, hablatyolunk, aztán minden marad a régiben?



Megvalósítjuk a terveinket vagy csak írogatunk szép kövér listákat?
Egyáltalán készítünk terveket vagy csak dumálunk, hogy hogyan kellene?




Megterveztük az utat a célunkhoz?
Egyáltalán megfogalmaztuk a céljainkat?
Tudjuk hová szeretnénk eljutni?
Konkrétan?
Szinte kézzel foghatóan?
Olyan kézzel foghatóan, mint egy térkép, amely alapján bátran el lehet indulni? Lépésről-lépésre?




Egy előadótól hallottam az egyszerű tanácsot:
Tedd egyik lábadat a másik elé! ..és haladj! Ha minden vélt vagy valós akadályoztatás ellenére ezt teszed, azaz egyik lábadat a másik elé teszed, biztos, hogy eljutsz valahová. 




Ha van jó térképed is és biztosan ismered a célt, igen jó esélyed lesz arra, hogy célba is érsz.



De időközben történik még valami.
Valami, ami talán még annál is fontosabb, hogy célba érj.



Mert ugye a célban nem ér véget minden, hanem újabb célokat fogsz keresni.
Hiszen az élet nem ér véget az aktuális célbaéréssel.




Tehát, ami az igazán fontos:



Az Út

Az Úton megéléseid lesznek.

Tapasztalni fogsz. 

Megéled az Úton lét örömét.


Megéled a lelkesedést, az elfáradást, az elbizonytalanodást.
Megéled, milyen érzés az akadályokat leküzdeni. 
Megéled az örömöt, a lelkesedést, az extázist.
Megéled, amikor társra akadsz az Úton.
 Megéled, milyen az Úton lenni együtt vagy egyedül.
 



A megélésen keresztül tapasztalatokra teszel szert.

A tapasztalatok sokasága pedig Tudássá sűrűsödik benned.
A szabályok, törvények Tudásává.
Az összefüggések Tudásává.
Tudni és érteni fogod az Utat!




Ha a fogyásról van szó, a legtöbb emberben éppen itt akadnak el a dolgok. 
Egyszerűen nem értik, hogy működik a testük. Ezért gyakran ártanak neki mindenféle erőszakos fogyasztó módszerrel.



Nem értik, milyen törvények és összefüggések alapján alakul ki a súlyfelesleg és hogyan kell együttműködni a testünkkel és úgy kiszolgálni őt, hogy képes legyen elengedni a felesleges kilókat.


És tegye ezt úgy, hogy visszaálljon a testi harmónia, növekedjen a vitalitás és egy új egyensúly eredményképpen soha többé ne történjen meg a visszahízás.

Buddha híres mondása:


Nincs út a boldogsághoz. Az út maga a boldogság.


Figyeld meg, hogy a Hit és Tudás között ott van kikerülhetetlenül és szükségesen a Megélés. Azért születünk, hogy megéljük az Utat.

Addig hiszünk valamiben, amíg nem tapasztaljuk meg a valóságát. 
A tapasztalathoz viszont meg kell élni a dolgokat.

Csinálni, cselekedni, megélni, megvalósítani.




A kellő nyomaték kedvéért ezt a négy szót csupa nagybetűvel kellene írni. Valahogy így:

CSINÁLNI, CSELEKEDNI, MEGÉLNI, MEGVALÓSÍTANI

Amint személyes tapasztalattal megéljük a dolgot, a hit hirtelen tudássá válik.




Ezért van az, hogy az igazán jó tanár azt tanítja, amit megélt. 
Egy jó tanácsadó csak arról tud tanítani, amit maga is gyakorol vagy megtapasztalt.


Amíg csak a tankönyvekből “értünk” valamihez, csupán elhittük, amit tanítottak nekünk. De amint csináltuk, megéltük, megtapasztaltuk, konkrét Tudássá válik és ez már másfajta minőség.



Átgondolva a folyamatot, kezd összeállni a kép.
Megértjük, hogy egy folyamatról van szó, amelynek központi eleme a megélés, a megvalósítás, a cselekvés, a csinálás. 




Ez a Mag. A dolgok közepe és lényege.

A Megélés által összeáll a fejünkben a dolgok működésének rendszere.
Megértjük az összefüggéseket és a törvényszerűségeket. 
Megértjük és kezdjük átlátni a Rendszert.




Megtanuljuk hogyan és miért úgy működnek a dolgok ahogy. 
A Játék értőivé válunk. 



Egy olyan világban, ahol kezdjük megismerni a játékszabályokat és az összefüggéseket, egyre magabiztosabbakká válunk, egyre jobban érezzük magunkat és bátrabban álmodunk.

Elindultunk.
Járunk az úton.
Megéljük az utat.
Tapasztalunk.
 Tanulunk.
 Tudásra teszünk szert
Nő a Tudatosságunk.
 Fejlődünk.
 Gazdagszunk.



Bátrabban és határozottabban tűzünk ki célokat, megértjük a tervezés fontosságát és ha a lényeget is felfogtuk és megtapasztaltuk, azt, hogy a megélés, a cselekvés, a csinálás a központi eleme mindennek, akkor a Hit is új dimenziókat nyer.



Megélés és cselekvés nélkül téves következtetéseket szűrhetünk le a minket körülvevő valóságról. 




Gyakran hallani ilyen mondatokat:

“Nem működik, nem is érdemes belefogni.”
“Persze, hogy neki sikerül, hiszen ő szerencsés”
“Hja, a te pozíciódban…!” Szokta mondani egy barátom. 
Van aki nagy szavakkal gyárt futószalagon soha meg nem valósuló hangzatos illúziókat, tudomást sem véve a személyes valóságáról.




A híres mondás szerint az emberek 2%-a gondolkodik, 3%-a azt hiszi, hogy gondolkodik, 95%-a pedig mindent megtesz azért, hogy ne kelljen gondolkodnia.



Ezt a mondatot úgy is fogalmazhatnánk, hogy az emberek 2%-a cselekszik, 3%-a azt hiszi, hogy cselekszik, 95%-a pedig mindent megtesz azért, hogy ne kelljen cselekednie.


Kívánom Neked, hogy 2014-től kezdj el járni az Úton.
Add át magad az Út tapasztalatainak. 
Szerezz meg minden Tudás, amit az Út adhat neked és az Út által válj minél tudatosabbá!

 


Indulj el!
 


Legyen ez az év a Megélések, Megtapasztalások, a Tanulás, a Tudás és a Tudatosság éve.




Barátsággal


Pati Nagy Attila 


Fat Free Testsúlycsökkenő Központ
programalapító


2014. január 1., szerda

Hat (+1) végzetes hiba

amit a túlsúllyal küszködők 95%-a elkövet 

a januári fogadkozás idején



A legtöbbünk életében a január első napja kiváló alkalom a fogadkozásokra és a nagy elhatározások meghozatalára.
Január 1-től minden másképp lesz!
Január 1-től nekifogok!
Január 1-től másképp csinálom!
Január 1-től szigorúbb leszek magamhoz!
Január 1-től megváltozom!

A fogyással is így vagyunk. Január 1-től mindent megteszünk azért, hogy leadjuk a felesleges kilóinkat.

Az elhatározás pillanata és energiája nagyon fontos.
Használjuk ki!
De hadd javasoljunk valamit!
Butaságot ne csinálj!
  1. NE kezdj koplalásba! Ahogy a Karácsonyi Üzenetemben is említettem, az egyik leggyakoribb hiba, amit fogyni vágyó elkövethet, hogy az ünnepek dőzsölése, és nagy lakmározásai után január elsejétől  szigorú diétába kezd. Ha a nagy bőség után bekövetkezik az éhínség, akkor a szervezet védekezésbe kapcsol: növeli a zsírraktárakat, és egy idő után hiába eszünk keveset, egyre kevesebbet, mégsem fogyunk. Zsírból legalábbis biztosan nem. 
  2. NE csökkentsd a komplex szénhidrátbeviteledet. Ne egyél kevesebb kenyeret, tésztát. Inkább válaszd a teljes kiőrlésű, vagy a rozsból készült változatokat, a fehérkenyér, finomított búzaliszt helyett. A szénhidrát a legfontosabb energiaforrása a szervezetnek, sejteink kilencven százaléka csak szénhidrátból képes energiát nyerni, ezért szénhidráthiány esetén a szervezet fokozott zsírraktározásba kezd.
  3. NE vond meg magadtól az édességet, ha szereted, és igényled. Helyette tervezd be tudatosan a napi energiabeviteledbe. Legyen a tízóraid, az uzsonnád, vagy az ebéd befejező fogása. Ha teheted, édesség helyett egyél például házilekvárral ízesített joghurtot, vagy gyümölcs alapú desszertet. Ha sütit, csokit eszel, egyél mellé gyümölcsöt, vagy tejterméket, és így a cukorbevitel kevésbé terheli meg az inzulinháztartásodat.
  4. NE akarj január végére több, mint 3-5 kg-t fogyni. A szervezet biokémiailag nem tud elveszíteni többet, mint heti egy kiló raktározott zsírt. Ehhez ugyanis heti 9000 kalóriát kell többlet módon elégetni. Ha valaki többet fogy hetente, mint 1 kg, akkor az sajnos nem a zsírraktárakból származik, hanem látszatfogyással vesztett izomtömegből és folyadékveszteségből.
  5. NE szedj hashajtót, és fogyókúrás termékeket.
    Egyrészt drágák, másrészt hosszútávon nem eredményeznek fogyást. A hashajtók mellett a szervezet megöli a természetes bélürítési reflexeket, azaz egy idő után mindig szükségünk lesz rájuk. A fogyókúrás termékek pedig csak ideig-óráig eredményeznek fogyást, de nem szedhetünk egy életen át étvágycsökkentőket, és zsírfelszívódást gátlókat, azért, hogy tartsuk a súlyunkat.
  6. NE kezd el holnaptól minden nap keményen tornázni, vagy futni, ha eddig nem sportoltál. A mozgáshoz való hozzászokás alapvetően fontos ahhoz, hogy megszeresd a sportolást, és egy-egy nem az egészségi, fittségi állapotodhoz igazított edzéstől kifulladva gyorsan elmehet a kedved az egésztől. Olyan mozgásformát válassz, amiben örömödet leled. Ne felejtsd: a szervezet alacsony, közepes intenzitású edzéseken égeti a legtöbb zsírt.

    + 1. NE legyenek irreális elvárásaid magaddal szemben. Ne akarj egyszerre több életmódi szokásodon változtatni. Inkább fokozatosan, mindig a lényegre koncentrálva apró dolgokon változtatni a fogyás érdekében.
Mindenkinek Nagyon Boldog 2014-es esztendőt kíván,

A Fat Free csapata